Mladi gospićki rukometaši osvojili peto mjesto na završnici prvenstva Hrvatske

Dječaci 2008. godišta Rukometnog kluba „Gospić“ junački su odradili svoje utakmice na završnici prvenstva Hrvatske  u Poreču. Pretrpjeli su samo jedan poraz, od Zadra, i to na sedmerce,ali su na kraju zauzeli tek 5.mjesto, piše Lika express.

Naravno, to je izvrstan uspjeh, ali uz malo sportske sreće dečki bi bili zlatni.  Na završni turnir se kroz cjelogodišnje ligaške kvalifikacije plasiralo 20 najboljih ekipa cijele Hrvatske, po 4 ekipe iz svake od pet regija (zapad, sjever, istok, jug i središte) prema kojima je teritorijalno raspoređeno natjecanje Hrvatskog rukometnog saveza.

Ekipa Gospića plasirala se kao prvoplasirana iz svoje regije (zapad) koju je završila bez poraza.

Put Poreča krenuli su u najjačem sastavu, te u grupi snage odmjerili s Bjelovarom, Cestoradom, Rudarom (Samobor) i Sesvetama, većinom klubovima koji godinama imaju jedne od najboljih rukometnih škola u Hrvatskoj. Posebno treba naglasiti da su u grupi bile dvije ekipe iz regije središte (najmasovnije i najkvalitetnije rukometne regije u Hrvatskoj).

Gospićani su s autoritetom ušli u natjecanje te su nakon uvodnih pobjeda protiv Bjelovara i Cestorada drugi dan došle odlučujuće utakmice s Rudarom i Sesvetama koje su također uspješno apsolvirali.

Utakmica protiv Rudara je do 20. minute (igra se 2×15 minuta) bila jednosmjerna ulica budući su vodili 11:4, no tada su se protivnici odlučili na presing obranu u kojoj se Gospićani nisu snašli i kola su krenula nizbrdo. Iznenađenje je bilo toliko da se nikako nisu uspjeli adaptirati iako su samo nekoliko tjedana ranije u 2008. i 2009. godištu postali neslužbeni prvaci Hrvatske u malom rukometu. Veliki broj izgubljenih lopti već na polovici igrališta kompromitirao je sve što su do tada napravili te su se protivnici približili na samo 2 pogotka razlike. Utakmicu su odlučili Andrej Stilinović i Luka Borovac koji su bili precizni u završnici i osigurali im najmanje 2. mjesto u skupini.

Poslijepodnevna utakmica je bila odlučujuća i za ekipu Gospića i za ekipu Sesveta. Pobjednik bi iskočio na 1. mjesto na ljestvici (direktan ulazak u 1/4 finale) dok bi poražena ekipa bila 2. i išla u razigravanje za ulazak u 1/4 finale.

Nova odlično odigrana utakmica i uvjerljiva pobjeda protiv Sesveta u kojoj su na njihov presing od početka utakmice ovoga puta odlično reagirali osigurala im je slobodno subotnje prijepodne, dok je ekipa Zadra 2013 u tim trenucima bila bolja od Solina i došla im kao protivnik u 1/4 finalu.

Napadački nisu bili pravi u toj četvrtfinalnoj utakmici, igrači kao da su si na leđa postavili preveliki teret koji je donio nesigurnost i manjak samopouzdanja. Ukočenu igru u napadu nadomjestili su odličnom obranom, te nakon 3:3 u prvom poluvremenu i čak dva nerealizirana sedmerca, u nastavku poveli 7:5, 8:6, te 2 minute prije kraja i 9:7. Novi neiskorišteni “zicer” bio je previše za dečke iz Gospića. Zadrani su utakmicu zaključili s dva pogotka i do pobjede došli kroz rulet sedmeraca. Čestitke!

Utučeni, s očima punih suza u nevjerici su se gledali rukometaši Gospića, no na čelu s trenericom Antonijom Pavelić smogli su snage i pokazali veliki karakter u razigravanju od 5. do 8. mjesta.

Samo dva sata nakon čekala ih je odlična, brza i poletna ekipa Metalca koja je iskoristila tešku situaciju Gospićana i povela 6:2 u samom začetku utakmice. U tim su trenucima naši rukometaši pokazali nevjerojatnu snagu i karakter, već do poluvremena preokrenuli na 9:8, a u nastavku poveli i 14:10, što je bila nestvarna 12:4 serija.

Bila je ovo jedna velika pobjeda s kojom su pokazali gdje im je mjesto i koja im je donijela mirnije snove.

U nedjelju, 12. svibnja 2019., je na rasporedu bila posljednja utakmica, ona za 5. mjesto koju su igrali protiv RK Ivan Mikanovci. Ekipa je ovoga puta imala glasnu podršku s tribina budući su roditelji odlučili doći i iznenaditi male rukometaše. Dečkima je to bila dodatni razlog za dokazivanje te su još jednom odličnom utakmicom ostvarili novu pobjedu, osvojili 5. mjesto i s autoritetom završili natjecanje.

Ukupno su u 4 dana odigrali 7 utakmica, ostvarili 6 pobjeda i 1 poraz (sedmerci) uz gol razliku +23 (101:78). Najefikasniji su bili Vito Maras (20), Mateo Jergović (16), Ivan Borovac (16), Mladen Marković (16), Andrej Stilinović (14), Luka Borovac (13).

Cijeli klub je izuzetno ponosan na svoje dječake koji su oduševili igrom, borbenošću, zalaganjem, ali i ponašanjem, te na najbolji mogući način prezentirali svoj klub i grad.

Izvor / Foto: Lika express