Tehnologija

Mitovi o smartfonima na koje ne biste trebali nasjedati

Kao i puno toga vezano za tehnologiju, pametni telefoni često su predmet mitova i glasina koje odbijaju umrijeti. Obračunat ćemo se s nekima od najupornijih među njima


Aplikacije koje rade u pozadini treba pozatvarati kako bi se smanjila potrošnja baterije i ubrzao rad mobitela
Appleov iOS i Googleov Android omogućavaju aplikacijama rad u pozadini zbog što učinkovitijeg multitaskinga. Što veći broj procesa koristi resurse sustava, to će uređaj u cjelini sporije raditi. Ta zamisao djeluje logično, zar ne?

Pa ipak, oba operativna sustava ograničavaju što i kako aplikacije mogu napraviti dok se vrte u pozadini, iako Android to čini u manjoj mjeri nego iOS. Količina energije koju ti procesi izvuku iz baterije vrlo je mala, a malo je vjerojatno kako multitasking doista usporava vaš mobitel.

Zbog ovog mita na AppStoreu i Playu pojavilo se mnoštvo aplikacija koje gase procese, a koje su uglavnom beskorisne ako želite prištedjeti bateriju ili smanjiti opterećenje vašeg mobitela. Naime, Android i iOS automatski ubijaju procese kad im pofali memorije i neće značajno bolje funkcionirati bez aplikacija koje rade u pozadini.

Bluetooth i Wi-Fi Direct su ubojice baterija
Bluetooth i Wi-Fi Direct omogućavaju brz prijenos ogromnih datoteka ili drugih podataka s uređaja na uređaj. Možemo raspravljati o tome koji je bolji, ali istina je da su oba načina vrlo korisna i slična. Ubijaju li vašu bateriju? Ne.

Novije generacije Bluetootha i Wi-Fi Directa crpe vrlo malo energije dok ih se ne koristi. Cuclanje počinje kad ih upogonite i uparite mobitel s drugim uređajem.

Veći brojevi među specifikacijama automatski znače bolje performanse
Opet, u ovom mitu ima ponešto istine, ali istina je da sami brojevi nisu pouzdani pokazatelj izvedbe. Godišnje se pojavi na desetke uređaja pogonjenih Androidom. Neki među njima imaju sjajne specifikacije, ali to ne znači da su to dobri pametni telefoni.

Recimo, 12-megapikselna kamera može biti inferiorna onoj s osam megapiksela u svakoj važnijoj kategoriji osim veličine fotografije. (Na stranu što puno toga ovisi i o tome koliko znate o fotografiranju.)

Isto bi se moglo reći i za višejezgrene procesore.

Osim toga, postoje drugi čimbenici koje treba uzeti u obzir. Primjerice, postoji nekoliko Androida s boljim specifikacijama od iPhonea. Znači li to da su brži ili po bilo čemu bolji? Ne nužno – dosta toga ovisi o operativnom sustavu, prilagodbi softvera hardveru, kao i načinu kako koristite mobitel.

Smijete koristiti samo punjač koji ste dobili s mobitelom
U određenoj mjeri, ovaj mit opstaje isključivo zbog jednog razloga: kako bi napunio džepove proizvođača mobitela. Profitne marže vrlo su tanke na pametnim telefonima, što nadoknađuju na dodatnoj opremi. Stoga su motivirani navesti vas na kupovinu punjača od njih.

U stvari nije toliko važno koristite li original ili kvalitetan punjač drugog dobavljača. Ono čega se trebate čuvati su jeftine kopije, najčešće kineske.

Ostavite li mobitel na punjenju tijekom noći, uništit ćete bateriju.
Još jedan u kojem ima (ili je bar bilo) malo istine. No, od vremena kad je to bilo točno baterije i tehnologije punjenja značajno su se poboljšale. Novi uređaji znaju prepoznati kad su baterije pune, pa prekinu dotok struje u njih. Stoga mirno punite svoj uvijek gladni smartfon tijekom noći.

Kupci žele manje uređaje
Iako smo donedavno smo išli prema takvom svijetu, danas se smijemo filmovima poput ‘Zoolandera’, u kojima su prikazani preklopni mobiteli veličine malog prsta. Zasloni postaju sve veći i veći, potrošači traže više prostora za prikaz aplikacija, e-pošte, igara i chata. Uspjeh iPhonea 6 Plus i Galaxy Notea jak su dokaz u prilog tome, a phableti su kategorija uređaja koja će sve više rasti.

Ako isključite mobitel/uklonite karticu SIM/uključite zrakoplovni način rada, neće vas moći pratiti
Za početak, ako niste pripadnik terorističke skupine ili u bijegu od policije, snage reda i mira nemaju vas zašto pratiti.

Uključite li zrakoplovni način rada, u stvari ćete isključiti wi-fi i pristup mobilnim mrežama. I dalje vas mogu pratiti, naročito putem satelita. Naime, mobitel ima dva operativna sustava. Prvi vas spaja s mobilnim mrežama, a drugi je izravno sučelje putem kojeg komunicirate s uređajem. Kad uključite zrakoplovni način rada, mobitel isključuje potonji, dok prvi ostaje aktivan.


Tekst: tportal

 

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close