Arheološki vremeplov
-
Astragali: “Čovječe, ne ljuti se” iz željeznog doba
Plastične kockice s brojevima nezaobilazni su dio mnogih društvenih igara poput Jamba, Čovječe, ne ljuti se, Rizika… Jeste li znali…
Više » -
Mali otok u Zemlji vukova: Što se krije iza imena naselja u Lici?
Na području Like nalazi se mnoštvo naselja i zaseoka koji nose neobična i zanimljiva imena. Jeste li se ikada pitali zašto se…
Više » -
Bitka kod Jurjevih stijena: Pobjeda ili smrt
„Dva jezera Turak mertvih zemlja krije, tristo sedamdeset živih Zrinskih zauvije“
Više » -
UDBINA: Život u “turskoj” Lici
Kad su Turci 1520. osvojili Liku i Krbavu, zatekli su gotovo praznu zemlju. Stanovništvo dotad gusto naseljene Like masovno se iselilo u…
Više » -
Arheološki vremeplov: Otočac – kako je brežuljak Fortica dobio ime?
Na lijevoj obali rijeke Gacke, iznad grada Otočca, nalazi se brežuljak po imenu Fortica. Fortica je još jedan lički brežuljak čije…
Više » -
Arheološki vremeplov: Kako je Prozor dobio ime?
U zelenoj Gackoj dolini, nekoliko kilometara od Otočca, nalazi se selo neobičnog imena – Prozor. Na putovanjima Vremeplovom već smo nekoliko puta…
Više » -
Arheološki vremelov: UDBINA – Bitka na Krbavskom polju
Mjesec se uzdigao visoko iznad Krbavskog polja. U tami riječne obale nepomično stoje grube silute konjanika. U daljini gore logorske…
Više » -
Arheološki vremeplov: Brinje – Sokolac : Dvori kneza Frankopana
Na stjenovitom brežuljku u srcu Brinja nalaze se ostatci srednjovjekovne utvrde Sokolca. Današnje putovanje vodi nas na početak 15. stoljeća, zlatno doba Brinja,…
Više » -
Arheološki vremeplov: Otočac – Život u benediktinskom samostanu
Još od vremena kneza Borne benediktinci su djelovali na području Like. Na najpoznatijem spomeniku rane hrvatske pismenosti -Bašćanskoj ploči iz…
Više » -
Arheološki vremeplov: Zavižan – Borba čovjeka i planine
Još od najstarije prošlosti brojni puteljci preko Velebita spajali su stanovnike primorske i gorske hrvatske. Ali, priroda je ponekad surova,…
Više »