Kolumne

Knjige koje trebate pročitati ovog ljeta

Stiže nam još jedno ljeto i dugo očekivani godišnji odmori. Što je bolje od toga da odmor provedete uz dobru knjigu? Ništa! Zato danas donosim popis knjiga koje bi trebali pročitati ovoga ljeta.

“Sva radosna mjesta” –  Jennifer Niven (Profil)

Violet Markey zgodna je i popularna cura koja odbrojava dane do mature, kada će napustiti svoj gradić u Indiani. Vjeruje da će tada opet početi živjeti jer se nakon automobilske nesreće u kojoj joj je poginula sestra, shrvana tugom i strahom, povukla u sebe.

Theodore Finch je temperamentan i duhovit osobenjak, opčinjen je smrću, koji zna nevjerojatne detalje o ljudima koji su počinili samoubojstvo, zašto je njihov odabir dobar ili loš i na koji bi se način on ubio. I svaki dan pronađe neku sitnicu koja ga u tome spriječi. Violet i Finch sretnu se na školskom zvoniku i jedno drugo spase od skoka.  Bolje se upoznaju dok obilaze znamenita mjesta u Indiani zbog projekta iz geografije i otkrivaju svoja radosna mjesta. Finch pomaže Violet svladati strahove, a ona njemu ulijeva samopouzdanje da ga netko voli takvog kakav je – duhovitog, neustrašivog i pomalo čudnog. No Violetin se svijet sve više širi, a Finchev se počinje smanjivati.

Ova prekrasna i topla priča o dvoje povrijeđenih tinejdžera bila je s pravom na brojnim listama najprodavanijih naslova. Jennifer Niven je maestralna pripovjedačica koja priča tužnu priču s puno ljubavi, nade i vjere. Likovi ovog romana toliko su inspiratvni i puni života da knjigu ne možete prestati čitati. Iako bismo svi voljeli živjeti bez problema, važno je s njima se suočiti, o njima razgovarati, pronaći svoja „radosna mjesta“ koja su nam oslonac i pružaju nam snagu.
Ovo je takva jedna knjiga.

“Ponoćno sunce” – Jo Nesbo (Fokus komunikacije)

Međunarodno priznati autor Krvi na snijegu i serije romana s Harry Holeom sada nam donosi uzbudljivu priču o muškarcu koji bježi od osvete, odbjeglom plaćeniku koji odlazi daleko iznad Arktičkoga kruga, gdje vječno sunce može potpuno izludjeti čovjeka.

Daje si ime Ulf – a to je ime dobro kao i bilo koje drugo – i jedino što traži jest mjesto na kojem ga neće pronaći jedan od najzloglasnijih narkobosova Osla: Ribar. Nekoć je radio kao Ribarov plaćenik, ali nakon što ga je izdao, Ulf postaje jedan od ljudi koje njegov bivši šef sada mora srediti, a to nije problem mafijašu čiji opasan stisak ne poznaje granice.

Kad Ulf siže s autobusa u Kasundu, na sjeveroistočnoj norveškoj granici, on vidi „ravan, monoton, dosadan okoliš… savršeno skrovište. Ili se barem tome može nadati.“

Mještani – lokalni Laponac i sljedbenici posebno stroge švedske verzije Kršćanstva – naizgled prihvaćaju Ulfovo objašnjenje da je došao u lov, iako nema oružja, a sezona lova još nije počela. A udovica i njen znatiželjan, brbljav sin osiguravaju mu hranu, kolibu duboko u šumi i oružje – a njihovo društvo pokreče u njemu nešto što je davno zaboravio.

Ali izluđujuće čekanje na neizbježan trenutak dolaska Ribarovih ubojica – uz ponoćno sunce koje neprekidno svijetli i otkriva sve – tjera ga da se pita je li iskupljenje uopće moguće ili je, kako je oduvijek vjerovao, „nada prava kurva“.

“Sudbe i srdžbe” – Lauren Groff (Profil)

Sudbe i srdžbe, roman američke spisateljice Lauren Groff, fascinantna je, strastvena i sjajno napisana priča o braku, ljubavi i osveti. Bestseler i prije svojeg izlaska, roman koji je oduševio čitatelje, ali i kritičare, o čemu dovoljno govori ulazak u finale prestižne National Book Award, kao i titula najbolje knjige 2015. u izboru urednika Amazona, i to u svim kategorijama, a praktički je nemoguće naći listu najboljih naslova na koju nije uvršten. Izniman roman o kojem se govori i koji je nemoguće prestati čitati prevodi se na dvadesetak jezika.

“Svinje” – Carl-Johan Vallgren (Fraktura)

Kad slučajno otkrije trgovinu ljudima, nekadašnji sitni kriminalac Zoran postaje metom opasnih tipova. Dobiva dojavu kako na jednostavan način opljačkati vozilo za prijevoz novca i odluči tako otkupiti slobodu za sebe i svoju obitelj. U akciju uključuje svojeg druga Jormu, koji kad pljačka pođe po zlu, može jedino bespomoćno svjedočiti okrutnoj egzekuciji. Jormini nekadašnji najbolji prijatelji Danny Katz i Eva Dahlman nađu se pak na tragu skupini seksualnih prijestupnika i ne naslućujući da neki od njezinih članova pripadaju samom vrhu policije i pravosuđa.

Svinje su drugi roman Carl-Johana Vallgrena iz serije s antidetektivom Dannyjem Katzom kao glavnim junakom. Napeto do krajnje granice, iznimno uvjerljivo i puno neočekivanih obrata, ovo je pravo štivo za sve ljubitelje noir-trilera.

“Propuh, papuče i punica” – Cody McClain Brown (Algoritam)

On će nas podsjetiti na neobjašnjiv hrvatski strah od mitskog Propuha, objasnit će nam zašto je Punica moralna vertikala našeg društva i kako je Ručak centralni dnevni događaj svake obitelji. Reći će nam za Darove koji se uvijek i svugdje nose te što znače Prijatelji s kojima ostvarujemo dugotrajne i čvrste odnose, zasnovane na uzajamnom povjerenju… Cody daje sasvim novu dimenziju dijelovima hrvatske kulture i mentaliteta koje više ne primjećujemo, kao što ni riba ne primjećuje vodu u kojoj živi. Uspoređujući hrvatski i američki način života on nam, na urnebesno smiješan i često vrlo dirljiv način, poručuje: “Ljudi, osvijestite se i počnite cijeniti ono što jeste.” Kao nitko dosad “prozreo” nas je beskrajno simpatičan Amerikanac iz Oklahome… koji to više nije. Hej, pa ipak pričamo o splitskom zetu!

“Zrnca pijeska na obalama vječnosti” – Natalija Vorobjova Hržić (Mozaik knjiga)

“Zrnca pijeska na obalama vječnosti” zbirka je autobiografskih priča rusko-hrvatske književnice Natalije Vorobjove Hržić. Iako autorica smatra da nam upravo zaborav pomaže preživjeti i ići dalje, odlučuje zabilježiti neke trenutke svoga odrastanja, školovanja i postajanja jedne od najvećih ruskih filmskih zvijezda koju mnogi, u Rusiji, na ulici zaustavljaju još i danas.

No Natalija nije sebična autorica, ona nas u svojim pričama podsjeća i na svoja druženja s velikanima hrvatske, ali i svjetske kulture, poznatim redateljima, slikarima, pjesnicima.

Autorica ne štedi ni sebe ni druge, otkriva ono što bi mnogi rado prešutjeli jer smatra da ličnost stvaraju i udarci i kušnje. A ona upravo o kušnjama i udarcima piše u ovoj knjizi, a njih je bilo mnogo.

“Fatalna bliskost” – Lynn Shepherd (Lumen)

Priča o Shelleyjima je priča o ljubavi i smrti, gubitku i izdaji. Lynn Shepherd ovdje nam donosi vlastitu interpretaciju te priče, nudeći nove, šokantne odgovore na tajne koje do danas nisu u potpunosti razjašnjene.

Kada u jesen 1850. detektiva Charlesa Maddoxa pozovu u kuću u ulici Chester iznenadi se kada shvati da je u kući jedinog preživjelog sina davno umrlog i sada već legendarnog Percyja Bysshea Shelleya. Sir Percy i njegova žena Jane žele da se Charles pozabavi ucjenom i od polusestre umiruće Mary Shelley, autorice Frankensteina, Claire, vrati dokumente koje je, tvrde, ova ukrala. Shelley je već godinama mrtav ali je legenda i dobiti zadatak poput ovog izazov je i čast. No, Charles koji se brine za bolesnog praujaka od kojeg je i naslijedio detektivski posao shvati da je starac nekako upetljan u priču oko Shellejevih još 1814. i da je, iza zahtjeva da se riješi slučaj ucjene mnogo, mnogo više. Kakvi su to papiri i mogu li oni uništiti Shelleyjeve? Charles kreće u potragu koja ga vodi po Londonu, iz bogatih blještavih kuća do skromnih pansiona, kroz maglu i vjetar, upoznaje ljude koji su daleko kompliciraniji nego li se na prvu čini. Svatko od njih sakriva „kosture u ormaru“ i kada se jednom vrata odškrinu…

“U krugu” – Carl Frode Tiller (Naklada Ljevak)

Roman “U krugu” pokriva širok i dubok spektar i u psihološkom i u sociološkom smislu. Glavni junak David pati od amnezije. Oglas objavljen u novinama poziva njegove znance i prijatelje da mu pišu pisma kako bi mu potaknuli sjećanje. Ta pisma čine mrežu tekstova u kojima se Davidova biografija – kao i biografije onih koji mu pišu – ponovo ispisuje i dovodi u pitanje. Pisma su usredotočena uglavnom na prošlost, govoreći o tome što se dogodilo generaciji Norvežana sredinom 20. stoljeća, o rodnim ulogama i o potrazi za identitetom. Iako se radnja romana odvija tijekom samo nekoliko tjedana, uspijevamo doznati priču o nekoliko generacija na puno elegantniji, ekonomičniji i dinamičniji način nego u klasičnim obiteljskim kronikama.

Carl Frode Tiller iznosi na površinu mračne sile u ljudskom umu, razotkrivajući napete međuljudske odnose. Radnja se kreće između opisa sadašnjosti i dnevničkih sjećanja na razdoblje 1970-ih i 1980-ih u kojima se opisuje Davidov život – no naratori prije svega opisuju sebe i sjećanja na vlastite frustracije i bijes, na neispunjena očekivanja, na obiteljske sukobe i razočaranja, na gorke nesporazume između očeva i sinova i na bračne inkompatibilnosti.

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close