ŽupanijskaPolitika

INTERVJU Kristina Prša: Upravljanje u maniri dobrog gospodara uvijek će donijeti pozitivne rezultate

KANDIDATKINJA ZA ZAMJENICU GRADONAČELNIKA GOSPIĆA

Ususret nadolazećim lokalnim izborima u Republici Hrvatskoj razgovarali smo s kandidatkinjom za zamjenicu gradonačelnika grada Gospića.

Još jednom idete na izbore s Karlom Starčevićem. Je li to bila teška odluka i jeste li zadovoljni s ukupnom listom?

Nimalo, ja bih rekla da je to bila logična odluka. U dosadašnjem mandatu pokazali smo se kao dobar tim, uz visoku razinu međusobnog uvažavanja i poštivanja različitih stavova i mišljenja. Malo je reći da sam zadovoljna s listom. Okupili smo tim izvrsnih ljudi, ljudi sa čvrstim stavovima, izgrađenih osobnosti i čvrstog karaktera. Drago mi je što su svoju podršku odlučili dati upravo nama i što su neki novi ljudi prepoznali naš trud i rad uvijek usmjeren na boljitak i razvoj grada.

Kako ste zadovoljni s prošlim mandatom? Jeste li napravili pomak koji ste željeli u Gospiću?

Moram priznati da jesam. Obećali smo da ćemo raditi i to smo ispunili. Veliku količinu energije smo morali uložiti da bi se uopće pomakli s nulte točke. Pomake smo ostvarili na svim poljima, u EU projektima, gradskim programima, otvorenosti i depolitizaciji gradske uprave i ustanova, transparentnosti rada, stabilnosti proračuna. Unatoč tome vjerujem da možemo više i još bolje, ali za to, jedan mandat je malo.

Gospić ima najveći proračun u povijesti, a i više nije u dugovima. Kako ste došli do tog rezultata?

Pošten i savjestan rad te upravljanje u maniri dobrog gospodara uvijek će donijeti pozitivne rezultate. To je nekako bila misao vodilja kroz čitav mandat. Brojke su uvijek bile jasne, a način dolaska do cilja poznat. Racionalizacija troškova, dobar raspored proračunskih sredstava, pravovremene i dobre odluke. Sada smo u poziciji da smo mogli isplaćivati i potpore u gospodarstvenicima u COVID situaciji, možemo isplaćivati potpore brojnim poljoprivrednicima. Ničeg od toga ranije nije bilo, ni potpora, ni stipendija, ni božićnica, ni uskrsnica. Nije bilo niti sredstva za projektnu dokumentaciju. Svi znamo da je potrebno imati vlastita sredstva i kako bi mogli aplicirati za neki EU projekt. Mi smo došli na potpuno praznu gradsku blagajnu i podnijeli smo puno kritika na početku jer smo rezali troškove za neke manifestacije. Na takav način imali smo priliku sredstva čuvati za projektnu dokumentaciju, što smo i napravili i zbog toga smo se mogli prijaviti na brojne projekte. Međutim, sada je situacija puno stabilnija. I to mi je drago.

Prošlog tjedna predali ste i listu za županijsku skupštinu Ličko-senjske županije. Kako ste zadovoljni s listom i kakav rezultat očekujete? Koliko mandata može dobiti lista i hoće li Tušak biti župan?

Jako sam zadovoljna. Županijska lista jaka je i složena od kvalitetnih osoba. Danijel Tušak osvježenje je na županijskoj političkoj sceni i on i Tino Ostović iz Otočca odličan su poduzetnički tandem za razvoj i napredak naše županije.

Voditi grad ili županiju drugačije je od vođenja tvrtke i svaki poduzetnik u politici mora se prilagoditi javnoj upravi, međutim mene zaista fascinira kada ljudi iz realnog sektora žele dati svoj doprinos politici. Pa ti ljudi ne dolaze tu zbog novca niti zaposlenja, oni dolaze da bi dali svoj obol, da bi nešto promijenili. Zapravo dolaze da bi one utabane političke staze od kojih nema napretka svojim entuzijazmom promijenili. Zaista poštujem to pa u tom smislu čestitam i Tinu i Danijelu i vjerujem da će birači to prepoznati.

U Otočcu podržavate Gorana Bukovca, hoće li po vama Otočac doživjeti sudbinu Gospića prije četiri godine?

Lista Gorana Bukovca je lista ljudi neovisnih od bilo koje politike ili interesnih skupina. Ljudi koji su se okupili zato što žele raditi za dobrobit svoje zajednice, a to je nešto što cijenim. Vjerujem da će i Otočani to prepoznati i da će se u Otočcu dogoditi ono što se Gospiću dogodilo na prethodnim izborima.

Na Facebooku često ističete kako ste ponosni na projekt Zaželi u Gospiću. Po čemu je taj projekt toliko važan za građane?

Zaželi nam je važan zato što smo preko njega zaposlili 32 žene koje kontinuirano skrbe o starijima i nemoćnima na području Gospića. Taj projekt vrijedan 5 milijuna kuna odradili smo odlično i mene raduje što smo ponovno dobili priliku za nastavak projekta. Drago mi je što su posao imale teže zapošljive osobe, žene koje su dugotrajno prijavljene na zavod za zapošljavanje.

Tesla se i službeno vratio u Gospić. Kako je izgledao taj proces – i zašto tek sada? U kome je bio problem?

Tesla se vratio. Od 2006. otkad je napravljen odljev nakon miniranja u Domovinskom ratu on je ležao u Ljevaonici umjetnina. Zašto nije vraćen ranije pitajte tadašnje predstavnike izvršne vlasti. Tek 2014. godine Gradsko vijeće usvojilo je tu odluku o povratku, ali do kraja mandata prethodnika nije se dogodilo ništa. Meni je vrlo simpatično i zabavlja me kako se sada ističe kako je to nečiji projekt. Zapravo ističe se kako je svačiji samo ne naš. Odgovorno tvrdim da nije. Prvenstveno zato jer se vidi da je spomenik postavljen 3.4.2021., a drugo zato jer to uopće nije isti projekt. Prvi projekt bio je arhitekta gospodina Rake koji je napravio idejni projekt za trg. Sav materijal bio je čisti mramor, a projekt vrijedan gotovo 5 milijuna kuna. Projekt izgledom lijep, ali mramor i nije neki materijal za Liku i snjegove i niske temperature, a osim toga koštao je nepotrebno puno novca. Nismo željeli ponavljati greške koje su počinjene po pitanju preskupe tržnice za koju vidimo kako i nije nešto zaživjela i pristupili smo izradi novog idejnog projekta. Ovo rješenje osmislio je arhitekt Timotej Kritovac, mi smo bili zadovoljni njegovom idejom i rješenjem i krenuli u realizaciju. Rezultat je tu. Ja ne volim previše medijskog prepucavanja, meni je najvažnije ono što je jasno, vidljivo i nedvosmisleno. Samo mjerljivo me zanima. Pa isto tako volim reći da oni što sad pričaju da je to njihov projekt – zapravo njihov projekt je 300.000 kuna ležarine koju smo svi kao porezni obveznici morali platiti jer se nagomilao račun od 2006. godine. Njih trebate pitati zašto. Istina je samo da je Odluka o postavljanju ispred KIC-a usvojena ranije. Sve drugo, od ideje pa do 2 milijuna kuna sredstava napravila je ova garnitura vlasti.

Kako ocjenjujete vašu suradnju s predstavnicima nacionalne vlasti? Jeste li kada imali dojam da vam je uteg to što niste iz vladajuće stranke?

Suradnja je bila dobra. Ne mogu reći da smo imali taj problem. Nama su najveći problem ova lokalna podmetanja, a čak mogu reći da još veći problem predstavljaju doslovno ću se izraziti – tračevi. Ljudi često krivo interpretiraju neki događaj i informacije prenose na svoj način. A i mediji nisu niti točni ni objektivni. Što se suradnje tiče s nacionalnom razinom mislim da je greška što ne postoji strateški plan za ruralne krajeve, ali kada su projekti na koje smo se prijavljivali u pitanju bili su vrlo korektni odnosi.

Što biste unatrag zadnje četiri godine učinili drugačije da možete vratiti vrijeme?

Ne bih ništa mijenjala, samo sada malo bolje znam kako bih u nekim situacijama postupila. Kažu da se povijest ponavlja pa ću zapamtiti kako bih mogla drugi put donijeti ispravnu odluku.

Koliko su važni baš ovi izbori za budućnost Gospića i Like?

Vrlo su važni. Nemam što drugo po tom pitanju reći nego da su neki ljudi dugo godina prisutni i zasitili su političku scenu. Dok su bili u mogućnosti ,radili su onako kako su mislili da je najbolje. Sada je vrijeme da Gospić ide nekim drugim smjerom. Voljela bih da se ranije radilo ovako, da se pazilo na proračunski novac, da se javljalo na europske natječaje, da se nije zapošljavalo po ključu rodbine i kumova. Ja nisam nikog svog zaposlila, nije ni gradonačelnik. Imam neka saznanja o tome kako su se prije zbrinjavali od stalnih poslova preko ugovora o djelu. Nikad ne razmišljam o tome u kojoj je stranci neka osoba, gledam je li dobra, odgovorna i koliko je spremna raditi i učiti. Čak neću ni tu stručnost staviti u prvi plan. Jer kako bi čovjek mogao biti i postati stručan ako nikad ne dobije priliku. Meni je jedini kriterij da ima želju raditi i da konstantno pokazuje entuzijazam i inicijativu. I tako će zauvijek i ostati.

Mislim da Gospić mora ovim smjerom nastaviti i zato sam se kandidirala. Otočac i županiju Ličko – senjsku tek čekaju promjene i ja ih pozdravljam.


 

Komentari

Komentara

Povezane objave

Oznake
Back to top button
Close