LokalnaPolitikaIzdvojeno

INTERVIEW – Stjepan Kostelac: “Ovu godinu smo izgubili, građani Otočca su oštećeni, a planirani projekti nisu odrađeni”

GRADONAČELNIK OTOČCA

U zagrebačkoj redakciji danas smo razgovarali s gradonačelnikom Grada Otočca Stjepanom Kostelcem.


Zašto Grad Otočac još uvijek nema proračun za 2020. godinu, što misli o parlamentarnim izborima i broju ličkih kandidata za Sabor RH, zašto je odlučio podržati Domovinski pokret i planira li se kandidirati za novi mandat – neka su od pitanja na koja nam je odgovorio gradonačelnik.

Otočac je jedini grad u Hrvatskoj koji nema proračun za 2020. godinu. Kako je do toga došlo i ima li na vidiku rješenja za ovaj problem?

Otočac nema proračun već šest mjeseci, ta agonija se nastavlja i ne znamo kada će se završiti. Sve je počelo u 12. mjesecu donošenjem proračuna za 2020. godinu kada gradonačelnik predlaže proračun Gradskom vijeću. To smo učinili i predložili sve ono što se može raditi u ovoj godini Gradskom vijeću koje je održalo sjednicu i donijelo proračun koji nije zakonit i koji je potpuno unakažen. Sedamdeset do osamdeset posto stvari u proračunu su izmijenili i prenamijenili. Stavljene su neke stavke koje se ne mogu raditi i zato smo smatrali da je proračun nezakonit i neuporabljiv te sam ga ja kao gradonačelnik prema Zakonu o proračunu stavio u siječnju van snage.

Ministarstvo financija koje je mjerodavno da ocjenjuje proračune se složilo da proračun nije zakonit, to je potvrdio i ministar Marić te je proračun upućen na visoki Upravni sud koji donosi konačno mišljenje. Sud je tek neki dan zasjedao i nismo još dobili njihovu konačnu odluku. Dobit ćemo je ovih dana i vidjeti što su zaključili.

Ako je proračun nezakonit trebalo bi donijeti odluku o raspuštanju Gradskog vijeća i ići na nove izbore za Gradsko vijeće. To znači da se izbori ne bi proveli prije rujna, konstituiranje vijeća dogodilo bi se u rujnu ili listopadu i ove godine ne možemo ništa raditi. Ovu godinu smo izgubili, građani Otočca su oštećeni, a projekti koji su bili planirani nisu odrađeni.

Koji su to projekti?

Prvenstveno dogradnja i izgradnja Dječjeg Vrtića u Otočcu za koji smo iz EU fondova dobili milijun eura još prošle godine. Gradsko vijeće je smatralo da natječaj nije bio proveden u skladu sa zakonom, osnovali su komisiju nestručnih ljudi koji nisu nikada radili u javnoj nabavi i donijeli političku odluku da natječaj nije bio u skladu sa zakonom. Većina u Vijeću je zaključila da se vrtić treba raditi na novoj lokaciji, no da nismo proveli taj natječaj izgubili bismo milijun eura, a grad je još trebao dati šest milijuna svojih sredstava koja su već bila namijenjena.

Nastavili smo gradnju vrtića dalje i on će biti završen u kolovozu jer smo imali u projekcijama predviđene te novce i ne možemo dozvoliti da propadnu sredstva iz EU fondova. Nemamo proračun i funkcioniramo tako da svaka tri mjeseca gradonačelnik radi proračun samo za nužne izdatke poput hladnog pogona, plaća i osnovnih troškova. Osim vrtića, stala je i izgradnja azila za male životinje, izgradnja šetnice uz Gacku, šetnice na Humcu i obnova nogometnog igrališta. Sve je stalo, a novci su bili osigurani u proračunu. Također, stao je i projekt izgradnje širokopojasnog interneta koji radimo zajedno s Gospićem i Plitvičkim jezerima,. gdje bi kroz zajednički projekt za koji smo dobili 75 milijuna kuna svaka kuća dobila brzi internet. Sada smo trebali potpisati ugovor za projektiranje i daljnji postupak za što bismo trebali izdvojiti 7,5 milijuna kuna, no budući da nemamo proračun ne možemo potpisati taj ugovor i čitav projekt dolazi u pitanje, ne samo u Otočcu već i u Gospiću i Plitvičkim jezerima.

Na našoj Facebook stranici nedavno ste komentirali da Otočac čeka pet godina da dobije zeleno svijetlo za Aglomeraciju, investiciju vrijednu oko 100 milijuna kuna. Recite nam nešto više o tome.

Projekt je počeo prije pet godina i projekt je dovršen te se sastoji od izgradnje kanalizacije u dijelu Otočca gdje još nije izgrađena, izgradnje i dogradnje vodoopskrbnih cijevi, izmjene cijevi i izmjene jednog dijela kanalizacije. To sve vrijedi oko sto milijuna kuna. Dobili smo lokacijske dozvole čije vrijeme sada ističe. Sve stoji i ne možemo dobiti zeleno svjetlo da krene. Pet godina smo izgubili vrijeme i novac i ne znamo kada će početi taj projekt.

Lika u prošlom sazivu Sabora nije imala ni jednog saborskog zastupnika. I na ovim izborima najpopularnije stranke su svoje kandidate iz Like stavile na mjesta s vrlo slabim izgledom za dobivanje saborskog mandata. Što je tome uzrok, po vašem mišljenju?

Lako se može desiti da i u ovom sazivu nećemo imati zastupnika s područja Like. Naime, gospodina Marija Kustića s liste HDZ-a mnogi u Lici ne smatraju pravim Ličaninom jer je iz Novalje. Također, HDZ nije istaknuo kandidate iz Senja i Otočca gdje su najjači. Nadamo se da će netko iz Like upasti u Sabor, a tu su u Domovinskom pokretu i doktorica Vrkljan, kao i profesor Vrkljan koji je u drugoj izbornoj jedinici.

Zašto ste se odlučili podržati Domovinski pokret?

Postoji veza između nas. Sve što oni žele napraviti – to su i naše ideje i podržavamo ih. Domovinski pokret sa svojim mandatima će biti dio izvršne vlasti i nadamo se da ćemo suradnjom s njima moći uspostaviti bolje kontakte u vrhu vlasti. Lika je raseljena, mladi su otišli i Lika je doživjela sudbinu Slavonije. Mislimo da vlast nije ništa napravila za Liku da se omogući ostanak ljudi na ovim područjima.

Kako prognozirate rezultate u 9. izbornoj jedinici?

Prema prognozama, mislim da se Domovinski pokret bori za tri do četiri mandata u devetoj izbornoj jedinici

Kakva je vaša suradnja s drugim gradovima i općinama u županiji?

Sa svima smo u dobroj komunikaciji i zajedničke interese ostvarujemo zajedno na raznim projektima.

Puno puta na portalu smo pisali o Aerodromu na Špilniku. Postojalo je nekoliko pokušaja da se on revitalizira i stavi u funkciju, međutim to se nikad nije dogodilo. U čemu je problem?

Problem je dublje prirode. Grad Otočac je vlasnik aerodroma, obnovili smo hangar, uredili staze i htjeli napraviti projekt Douglas DC-3 aviona za turističke svrhe, no sve je stalo zbog udruge “Krila Gacke” koja upravlja aerodromom. Nisu dozvolili da uđemo u avion jer smatraju da je on njihov, tužili su grad i to je završilo na sudu. U avionu smo htjeli napraviti 3D virtualni let nad Gackom dolinom gdje bi se vidjelo sve što ona pruža, no zbog nemogućnosti suradnje s tom udrugom nismo. Vjerojatno ćemo uskoro prići drugom rješenju – osnivanju poduzeća koje bi se bavilo problemima aerodroma. Aerodrom bi trebalo osposobiti za sportske svrhe, male avione i letjelice te za turističke svrhe. Ukratko, treba se krenuti ispočetka

U Bihaću se sada gradi putnički aerodrom. Ima li šanse da se u Otočcu dogodi isto?

Nije prilika da se u Otočcu gradi veći aerodrom jer nema uvjeta. To treba biti sportski aerodorom za sportske letove i male avione koji komuniciraju s Plitvicama i morem.

Planirate li se kandidirati za još jedan mandat?

Ja sam četiri mandata odradio i oni koji nas ne vole kažu da nismo ništa napravili. No sve što je napravljeno u Otočcu, odnosno 80% toga je napravljeno za mojih mandata. Od sportske dvorane, kuglane, parkova, asfaltiranja cesta itd. Ne mogu sada odgovoriti na pitanje hoću li se kandidirati na izborima jer do njih je još deset mjeseci. Odluku još nisam donio.

Kako komentirate osnivanje nove regionalne stranke?

Postoji inicijativa za novu regionalnu stranku i prema mišljenju ljudi takva stranka ima mjesto u Lici jer bi štitila interes Like – naših općina i gradova. Ako dođe do osnivanja mi ćemo ju podržati.

Poruka našim čitateljima za kraj.

Apeliram na mlade da izađu na izbore jer naša budućnost ovisi o tome kakvu ćemo vlast izabrati. Duopol HDZ/SDP nije polučio rezultate i glasajte za nove ljude ako želite bolju budućnost.

Dio si dobrog društva na Lika Clubu, a htio bi kupiti i zanimljive proizvode? Posteri, majice, suveniri, magazini, hrana i kozmetika – u novoj ličkoj web trgovini koja ima preko 300 atraktivnih artikala! Otvori ju na linku PLITVICE SHOP i nešto iz bogatog asortimana naruči na svoju kućnu adresu. Dobrodošao!

 

Komentari

Komentara


Foto: Lika Club

Oznake

Povezane objave

Back to top button
Close