KontinentalniKarijeraTurizamIzdvojeno

INTERVIEW – Krešo Rogoz: “Čovjek nije biće za krletku, opuštanje u prirodi je ono što svima nama treba”

CROATIA OPEN LAND TOURS DMC

Krešo Rogoz, entuzijast za boravak u prirodi, kampiranje i survival, od djetinjstva je zaljubljen u prirodu Karlovačkog područja i kontinentalne Hrvatske.


Iza njega je dugogodišnje iskustvo u svim granama pustolovnog turizma i idealan je primjer osobe koja je životnu strast uspješno pretvorila u posao. Prije šest godina s kolegom je osnovao Croatia Open Land Tours DMC, turističku agencije koja nudi avanture po neotkrivenoj Hrvatskoj.

U razgovoru uživo putem Facebooka Krešo nam je ispričao što se sve nalazi u ponudi njegove agencije, kako je sudjelovao u reality showu na Velebitu te koji je najneobičniji upit gosta koji je doživio.

Za početak, recite nam nešto o sebi.

Moje ime je Krešo Rogoz. Ljubitelj sam prirode i vlasnik turističke agencije Croatia Open Land Tours, a po struci sam inženjer lovstva i zaštite prirode.

Gdje se nalazi vaša tvrtka i čime se točno bavi?

Tvrtka je registrirana u Karlovcu i bavi se avanturističkim turizmom već skoro 7 godina.

Kako ljudi reagiraju na taj način turističke zabave?

Uvijek postoji taj “wow efekt”, pogotovo kod ljudi koji su stalno u uredima. Ljudi su zaključani u svoje stanove, urede, u te, kako ja kažem, “krletke”… No, čovjek nije biće za krletku, nego da bude slobodan u prirodi, da se opusti. To je ono što svima nama treba i to je poanta svega.

Nabrojite nam više o aktivnostima koje se nalaze u ponudi agencije.

Nudimo preko 20 ponuda koje smo sami osmislili. Djelujemo kao “destination menagement company”, prepoznavanjem lokalnih resursa – Kupe, Mrežnice, svih tih rijeka koje su oko nas i očuvane prirode. U ponudi se nalazi vožnja speedboatom, komercijalno ronjenje na sve 4 karlovačke rijeke, vožnja terencima, safari vožnja, promatranje divljih životinja u prirodi…

Spomenuli ste DMC agenciju. Što točno znači taj pojam, koji u Hrvatskoj nije bio poznat prije nekoliko godina?

Poanta je u tome da agencija sama prepozna, sama osmisli, sama prodaje i sama izvodi sadržaj. Cilj je gostima pokazati ono lokalno, da osjete naš mentalitet, našu kulturu i našu hranu.

Kome su sve namijenjene vaše ture?

Namijenjene su svim ljubiteljima prirode, i mlađim i starijim generacijama. Primijetio sam da stranci više od nas cijene našu prirodu, dok naši više-manje uzimaju sve zdravo za gotovo.

Trebaju li vaši gosti biti u posebnoj fizičkoj spremi?

Zavisi od ponude i njihovih zahtjeva, ali sve se može prilagoditi. Npr. kod trekkinga, ako procijenimo da klijenti nisu za neki teži uspon, organiziramo kraće ture ili po ravnijim terenima, sve se da dogovoriti.

Kako se reklamirate, koje kanale koristite?

Najviše preko društvenih mreža jer su one najpristupačnije i danas gotovo sve ide preko mobitela. Tu su i mediji koji su nas popratili i napisali članak o nama.

Koje ture biste izdvojili kao najpopularnij?

U zadnjih godinu-dvije su panoramski letovi najpopularniji – Pisarovina, Medulin i Sinj. Bilo je dosta upita za rafting, ali svi traže rafting usred ljeta, kad nema vode. Rafting zahtijeva divlju voda i vozi se s velikim čamcima, iz tog razloga ljeti organiziramo safari raftinge s malim čamcima. Tu je i degustacija vina na Vivodini, području gdje ima vinograda u našoj županiji.

Pročitali smo da vaša agencija organizira i sedmodnevne ture terencima kroz dijelove Velebita. Što sve uključuje ta pustolovina ?

Ta tura je dosad vožena 4-5 puta, a namijenjena je vlasnicima terenaca koji su namijenjeni za Overland. Krećemo od Karlovca i 90 posto puta smo na makadamu. Pokazujemo im skrivene i najljepše dijelove tog kraja, od Karlovca idemo preko Ličke Plješivice i Donjeg Lapca na Tulove grede, veliki krug se pravi.

Organizirate li još kakve izlete i aktivnosti na području Like?

Imali smo upita za teambuilding, trekking ture, posjete špiljama… Lika, Gorski Kotar, Istra – od Karlovca ništa nije daleko i na samo 2 sata vožnje može se pronaći mnoštvo sadržaja.

Kako je koronakriza utjecala na vaš posao?

Kao i na sve – loše. Kako je zaustavila cijeli svijet, tako je zaustavila i nas. Na 20 posto posla smo od prošle godine, ali smo na neki način došli na svoje. Nema masovnog turizma, dolaze autoturisti i manje grupe što je meni osobno puno draže. Nikada nisam htio da mi ljudi budu broj i kad dođe velika grupa ljudi ne možeš sa svakim popričati osobno. Manje je posla, stranaca nema, nadamo se da će proljeće biti normalnije, no vjerujem da će promjena i socijalna distanca ostati.

Kakva je struktura vaših gostiju, prevladavaju li domaći ili stranci?

Ove godine više je domaćih gostiju. Do prije par godina Karlovac je samo bio mjesto kroz koje se prolazi, a ima toliko toga za ponuditi – četiri rijeke, bogatu povijest, stare gradove… Jedan vikend vam je malo da vidite što sve nudi.

Spomenuli ste individualni pristup svakom gostu, da vam je to važno od samih početaka. Koji je bio najneobičniji upit koji ste dobili?

Na jednom safari raftingu upitali su nas usred raftinga-  može li dostava pizze? Bilo je svega, ali to mi je ostalo najviše u sjećanju.

Prije nekoliko godina sudjelovali ste u jednom reality showu na belgijskoj televiziji. Tom prilikom organizirali ste avanturistički odmor na Velebitu za četveročlanu obitelj. Što vam je najviše ostalo u sjećanju iz tog iskustva?

Na tom petodnevnom putovanju po prirodi, po Velebitu i spavanju vani, gdje smo stvarno imali dosta bliskih kontakata s divljim životinjama… obitelj se u toj divljini spojila i svi su počeli vjerovati jedni u druge. I kamermani su nam kasnije rekli da se tu stvarno nešto desilo, da smo ih uspjeli zbližiti.

Podržava li vas turistički sektor, nacionalni i lokalni, kako surađujete s njima?

Rekao bih dobro, ali uvijek može bolje. Mislim da smo dosta ispred jer moramo raditi i boriti se 0-24, nema stajanja i stalno se pišu nove ponude. U sklopu Drugačijeg vikenda na Mrežnici je organizirano spavanje u restoranu Zeleni kut, radimo discovery ronjenje s lokalnim klubom. Preko jednog velikog županijskog projekta i u suradnji s gradom Karlovcem organizirali smo školu veslanja i sigurnog ponašanja na slapu u centru grada, bio je super odaziv.

S obzirom na ovu čudnu godinu, još nam recite kako funkcionira sezona datumski, do kad je otprilike vama sezona?

Preko zime preferiramo foto lov, a imamo i potpisan ugovor s hrvatskim šumama za lov po svim pravilima. Proljeće je rezervirano više za teambuildinge, ljeto za strance (ove godine za domaće ljude), a jesen opet teambuildinzi. Sad kreću degustacije vina, spuštamo se sa Vivodine starim rimskim cestama i posjetimo 3-4 stara grada, obiđemo znamenitosti u Karlovcu poput Aquatike i Muzeja domovinskog rata i možemo treći dan završiti u Ogulinu na trekkingu. Imamo sve te ponude posebno, a možemo ih ukomponirati u jedan vikend, ovisno o željama klijenata.

Što mislite, hoće li se turističko tržište oporaviti 2021. godine?

Nadam se da hoće i kad to prođe, da ćemo se prilagoditi i naučiti se s tim živjeti. Mislim da će ostati i dalje briga o osobnom sigurnosnom razmaku, i da neće biti masovnog turizma kakvog smo do sada poznavali. To je i za prirodu dobro, da imamo manje grupe i kvalitetnije, to po meni vrijedi još više.

Za kraj, što biste preporučili našim čitateljima od vaših sadržaja?

Uskoro kreću berbe grožđa pa vam mogu preporučiti degustaciju vina. Radi se o laganoj šetnici od vinograda do vinograda, od zidanice do zidanice na Vivodini. Također, u subotu 12.9. radimo dva eventa s razvojnom agencijom. Projekt se zove “Susret s rijekom”, prvi dio je bio u Karlovcu, a sad se nastavlja u dva grada. U Ozlju smo na rijeci Kupi, a u Ogulinu u Đulinom vrtu. Projekt se temelji na susretu s rijekom i aktivnostima u zaštićenom području, u skladu s pokretom “leave no trace” ne ostavljamo otisak na prirodu. Pozivam ljude da navrate u Ozalj i Ogulin, sudjelovanje je besplatno za sve sudionike. Ostatak ponude možete vidjeti na našoj web stranici Croatia Open Land Tours DMC te na našoj Facebook stranici.

UŽIVO IZ ZAGREBA – Krešo Rogoz, vlasnik Croatia Open Land Tours DMC

Gepostet von LIKACLUB.eu am Donnerstag, 10. September 2020

 

Dio si dobrog društva na Lika Clubu, a htio bi kupiti i zanimljive proizvode? Posteri, majice, suveniri, magazini, hrana i kozmetika – u novoj ličkoj web trgovini koja ima preko 300 atraktivnih artikala! Otvori ju na linku PLITVICE SHOP i nešto iz bogatog asortimana naruči na svoju kućnu adresu. Dobrodošao!

 

Komentari

Komentara


Foto: Lika Club

Oznake

Povezane objave

Back to top button
Close