Bok Nemanja! Ukratko nam se predstavi, tko si, gdje živiš, čim se baviš i što vodiš u projektu Euroijade?
Moje ime je Nemanja Brkljača i sada sam master inženjer tehnologije, student doktorskih studija u Novom Sadu i zaposlen sam u Beogradu u firmi “ARETOL” kao razvojno tržišni inženjer. Rodni grad i grad u kome sam odrastao je Novi Sad, ali sticajem okolnosti i zahvaljujući poslu živeo sam u Obrenovcu i sada već pet meseci u Beogradu. Osim posla u “ARETOL”-u kome sam maksimalno posvećen, nosilac sam projekta EUROIJADA.
Kako je nastala ideja Euroijade i što ona zapravo predstavlja?
Od Praga 2011. EUROIJADA je održana u Krakovu u Poljskoj 2012., zatim u Brašovu u Rumuniji 2013. i ovog meseca u Solunu u Grčkoj, posetili smo još i Beč, Zagreb i Bukurešt kako bi sa ljudima iz gradskih vlasti razmotrili mogućnost održavanja EUROIJADE i videli infrastrukturu za neka buduća izdanja ovog takmičenja. Razmatrali smo kao opcije i Moskvu, Varšavu i Berlin.
Natjecatelji dolaze iz koliko država Europe? Ima li i ekipa s drugih kontinenata?
Takmičari su do sada dolazili iz Grčke, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Slovenije, Češke Republike, Poljske, Rumunije, Bugarske iz Evrope ali i iz Libana i Alžira. Nesumnjivo je da se broj takmičara, učesnika ali i zemalja učesnica povećava iz godine u godinu i to je najbolji dokaz da su studenti učesnici zadovoljni organizacijom i konceptom EUROIJADE.
Sudjeluju li Hrvati na Euroijadi, ako da u kojem broju?
Koje su najuspješnije države po natjecateljima ili sportovima?
Što se sporta na EUROIJADI tiče visok je nivo takmičenja. Sama činjenica da se na turniru nalaze ekipe zemalja sa Balkana govori o mentalitetu i snazi takmičenja. Utakmice su vrlo kvalitetne i emotivne, a medalje su do sada najviše osvajale ekipe iz Srbije. Međutim, iz godine u godinu se to menja pa su tako, na primer, ove godine u Solunu zlato u ženskoj košarci osvojile košarkašice iz Bejruta, Liban, srebro u debati tim iz Atine, Grka, a medalje u stonom tenisu i šahu su odneli takmičari iz Bugarske itd. Hrvatski stonoteniseri su bili neprikosnoveni prošle godine u Rumuniji na EUROIJADI 2013. gde su odneli gotovo sve medalje, a Poljakinje sa Akadimije Krakovske su bile srebrne u ženskom futsalu.
Gdje će se održati Euroijada sljedeće godine?
EUROIJADA 2015. je počela sa danom završetka najuspešnijeg izdanja EUROIJADE 2014. u Solunu, ali Vam ne smemo otkriti gde će se održati naredna EUROIJADA. Postoji nekoliko kandidata za naslov domaćina i u procesu smo odabira pravog grada za ovakvu manifestaciju. Odluka će pasti do 01.03.2015., a sve nove informacije mogu se naći na sajtu: EUROIJADA , a možete i postati prijatelj sa Facebook zvaničnim profilom EUROIJADA THESSALONIKI i tako pratiti najaktuelnija zbivanja i biti deo EUROIJADA porodice koja broji oko 2000 studenata iz 16-17 zemalja.
Imamo informacije da je koncept Euroijade i partijanerski, napiši nam koje partije organizirate!
Najlepši deo projekta je sportska priča koja nam donosi mnogo emocija ali i fair play-a i druženja medju mladim ljudima raznih nacionalnosti i vera. Druženje kulminira na žurkama koje zauzimaju poseban deo ovog projekta. Na EUROIJADI je non-stop žurka i svi žive za 3 noći neprekidnog provoda. U Solunu smo otvaranje EUROIJADE započeli na party brodu gde su se studenti učesnici upoznali na talasima Egejskog mora uz zvuke raznovrsne muzike. EUROIJADA je tako započeta žurkom pre žurke jer su bukvalno iz autobusa i aviona bili preveženi u luku odakle su isplovili i, dva sata kasnije, uplovili nasmejani. Noćne žurke se organizuju u najelitnijim i najpoznatijim klubovima grada domaćina pa je tako u Pragu jedno veče žurka bila u diskoteci “OČKO”, u Krakovu u klubu “COCO”, a u Rumuniji u Brašovu u klubovima “ATELIOR” i “GOHA”. Solun nas je iznenadio sa najvećom i najpopularnijom diskotekom “VOGUE”.
Dakle, EUROIJADA je spoj, na prvom mestu, sporta zatim zabave i turizma sa akcentom na druženje i upoznavanje. Pozivamo sve mlade ljude i studente u Hrvatskoj da nam se pridruže na EUROIJADI 2015 i vide kakva to atmosfera krasi ovaj dogadjaj i kako to studenti, bez obzira na veru i naciju, pričaju istim jezikom.
Hvala ti Nemanja na iscrpnim informacijama, nadamo se da sljedeće godine stiže još koja ekipa iz Hrvatske. Sretno s organizacijom!
Hvala Lika Clubbing na pruženom prostoru za predstavljanje projekta i vidimo se sljedeće godine na Euroijadi!
Pogledajte nekoliko fotografija s ovogodišnje Eurodijade.