ŽupanijskaPolitika

Starčević: HSP je danas stranka mladih, odgovornih i stručnih ljudi koji su iz Gospića protjerali kult nerada

Lokalni izbori 2017. godine donijeli su velike promjene na političkoj sceni Like, nekadašnje utvrde HDZ-a kojoj je dugogodišnji lider bio Darko Milinović. On sada na izbore ide kao nezavisni kandidat, a HDZ se orijentirao na novi – isti, ali po trenutačnoj političkoj situaciji i ne tako moćan kadar s koalicijskim trgovačkim partnerima. Jedan od najzaslužnijih aktera koji je pridonio ovoj velikoj promjeni na ličkoj političkoj sceni je stranka HSP na čelu s njezinim predsjednikom Karlom Starčevićem.


Iako su drugi vjetrovi počeli puhati još na izborima 2013. kada je aktualnom gradonačelniku Gospića i predsjedniku HSP-a, prije svega uspješnom poduzetniku, proizvođaču nagrađivanog Velebitskog piva i vrijednom povratniku iz Njemačke Karlu Starčeviću vrlo tijesno uzeta pobjeda za gradonačelnika Gospića, prava smjena vlasti u gradu dogodila se u drugom krugu u lipnju 2017. Starčević danas na pitanje što ga je natjeralo baviti se politikom, u svom stilu, odgovara: „Dok se nisam bavio politikom bavila se politika sa mnom, ali pravi razlog je zapravo jedan – želio sam pokazati da se može i drukčije, bolje, poštenije i uspješnije. Želio sam pokazati da je trud, rad i stvaranje jedini ispravan put, nikako korupcija nerad i lopovluk. Zlouporaba položaja, pogodovanje i krađa mogu nas odvesti jedino u propast.” Dakako, analiza Karla Starčevića od prije 6-8 godina je danas postala stvarnost u Gospiću, LSŽ i dakako Republici Hrvatskoj.

Gradonačelnik Starčević je svoj mandat započeo analizom stanja nakon primopredaje vlasti. Ono što ga je zaprepastilo bili su ugovori sklopljeni za određene usluge koji su skupo koštali grad i išli na štetu poreznih obveznika i 60-ak takvih ugovora je raskinuo. Dug Grada iznosio je inkluzivno 5,5 milijuna kuna kredita, ukupno 7, 9 milijuna kuna na primopredaji dužnosti, a nakon dva mjeseca „češljanja“ dokumenata (iako nisu bili kompletni) otkrio je 21,5 milijuna kuna obveza s kreditima.

Gospićka tržnica najmanje je trostruko preplaćena

Situacija u gradu nije bila dobra. Grad Gospić  bio je pred bankrotom, potonuo je u apatiju, nije povlačio sredstva niti iz ministarstava niti iz Europskih fondova. Grad i dalje u nasljeđu ima neriješeno pitanje gospićke tržnice koja je najmanje trostruko preplaćena u odnosu na slične objekte u RH ili BiH, točnije u Republici Srpskoj iz koje je i naručena. Tu su i problemi svlačionice na nogometnom igralištu Balinovac koje su također četverostruko preplaćene u odnosu na troškovnik i manipulacije s narudžbenicama –

Mi smo svoj dio odradili, sada su na redu institucije u Republici Hrvatskoj, ako ih uopće ima – ističe Karlo Starčević. 

Trebalo je odjednom početi sa svime u isto vrijeme, povlačiti sredstva, sanirati proračun… Iako još uvijek ima puno prostora za napredak, u protekle dvije godine puno je toga napravljeno. Gospić na čelu s Karlom Starčevićem pokrenuo je mnoge infrastrukturne projekte: izgrađena je do tada neprohodna cesta u Barletima u dužini od 2,4 km vrijedna tri milijuna kuna, kako bi se domicilno stanovništvo rasteretilo od velikih zagađenja koje je prouzročio „Calcit“. Nadalje, milijun i 800 tisuća kuna povučenih sredstava uloženo je u uređenje prilazne ceste za odlagalište otpada Rakitovac, a na poziv Ministarstva zaštite okoliša i energetike prijavljen je i projekt pod nazivom „Građenje reciklažnog dvorišta Rakitovac“ u vrijednosti 2,7 milijuna kuna čija će izgradnja započeti ove godine.

Foto: Facebook stranica Lista br. 5 – nositelj Karlo Starčević – HSP

Od ostalih projekata treba izdvojiti izradu projekta sortirnice otpada o kojoj prethodnici Karla Starčevića nisu vodili računa pa je Grad upao u vremenski tjesnac, ali rokovi se već hvataju. Potpisan je ugovor i kreće se s radovima na rekonstrukciji ceste Vaganac–Kruščica u što će se uložiti tri milijuna kuna. Pet milijuna kuna Gospić ulaže u Energetsku obnovu zgrade Osnovne škole u Ličkom Osiku, od čega dva milijuna sufinancira Grad Gospić, a ovih dana potpisan je i najveći ugovor u povijesti Grada s projektantima za do sada najveći infrastrukturni projekt Grada Gospića u vrijednosti 190 milijuna kuna od čega grad sudjeluje s 10 i pol milijuna kuna. Ugovor je to čijom će se provedbom poboljšati vodno–komunalna infrastruktura na spomenutom području, odnosno ovim će se projektom realizirati kompletna vodoopskrba kao i odvodnja fekalnih i oborinskih voda prema pročistaču fekalnih voda u Gospiću, što je za Gospić, Lički Osik i Perušić iznimno važan pothvat.

Uređena je i glavna vodoopskrbna točka Grada koja je sada automatizirana, a Grad ima kontrolu opskrbe Grada vodom iz tri pravca kao i upravljanje sigurnosnim sustavom u slučaju havarije. Ukupan projekt je vrijedan oko 2,2 milijuna kuna.

Grad Gospić je u 2018. završio projekt javne rasvjete po svim prigradskim naseljima gotovo od Ploče do Pazariškog Bakovca. Nadograđeno je 16 trafostanica s mjernom i upravljačkom garniturom za javnu rasvjetu. Pred svako domaćinstvo stavljena je rasvjeta što je koštalo ukupno preko 1,5 milijuna kuna. Prigradska naselja kojima je prije gotovo 40 godina uzeta tekuća voda dobili su vodovod u mjestima Velika Plana i Španjuša čija je vrijednost preko milijun kuna. U izradi je projekt vodovoda za Široku Kulu, Ostrovicu i dio Ličkog Osika. Radi se i na projektu vodovoda Bužim, Vrebac, Zavođe i Mogorić koji će biti realiziran tijekom ove godine. Grad je svojim sredstvima izgradio kanalizaciju i priključke u Poljarskoj ulici kao i dio kanalizacije kod meteorološke stanice. I taj projekt je vrijedan preko milijun kuna.

Među ostalim projektima u Gradu Gospiću treba izdvojiti i gradnju kanalizacije u Budačkoj ulici od benzinske crpke pa do Budačkog mosta. Sredstva u iznosu od 10,5 milijuna kuna osigurana su preko Hrvatskih voda i projekt bi trebao također biti dovršen u 2019. godini. Dogovorena je sanacija vodoopskrbe u Žabici i izmjenu vodoopskrbnog cjevovoda prema Brušanima kako bi se smanjili gubitci u vodoopskrbnom sustavu. Dogovorena je sanacija korita Novčice, izgradnja šetnice i obnova stare plaže na Novčici. Ovaj projekt će se realizirati u 2019./20. godini i vrijedan je oko 11 milijuna kuna.

U okviru skrbi za starije stanovništvo kroz projekt „Zaželi“ vrijedan pet milijuna kuna zaposlene su 32 osobe, od kojih 30 žena pomaže starijim i nemoćnim osobama na području grada, a Grad Gospić posebnu brigu vodi o najmlađim sugrađanima. Uložena su znatna sredstva, dijelom iz proračuna, dijelom kroz projekte, za opremanje i adaptaciju dječjih vrtićkih igrališta, a ubrzo nakon dolaska Karla Starčevića na gradonačelniku funkciju, uvedeno je i plaćanje vrtića po dohodovnom cenzusu, što je mnoge roditelje rasteretilo za ukupan iznos od 1,4 milijuna kuna godišnje dosadašnje visoke cijene vrtića. Ovaj potez gradonačelnika je briga za mlade i konkretan potez, a ne lamentiranje po raznim portalima i medijima nekih političara.

Grad Gospić proveo je u školama i projekt asistenata u nastavi te Projekt u zagrljaju zdrave prehrane kojim se djeci u riziku od siromaštva osigurao besplatan obrok u školi. Na području turizma, u Gospiću je pokrenuta Prva turistička ruta Hrvatske koja kreće iz Smiljana, rodnog mjesta Nikole Tesle u čijem Memorijalnom centru Grad ima velike planove. Prvi turistički pomaci u broju posjetitelja već se bilježe. Upravo se projektira Trg Nikole Tesle koji bi trebao biti gotov tijekom ove godine, a koji uključuje i spomenik koji će biti vraćen Gospiću. U zadnje dvije godine posjet Memorijalnom centru Nikola Tesla povećan je za oko 25 posto. Plan je da se Centar proširi na okolna zemljišta, oko čega se vode pregovori koji se privode kraju. Plan je da se s proširenjem Memorijalnog centra krene 2020. godine kada će biti osigurana i sredstva. Što se tiče rodne kuće Oca domovine Ante Starčevića nju posjećuju isključivo posjetitelji iz Hrvatske. Grad Gospić planira da osim Nikole Tesle i dr. Ante Starčević dobije svoj trg, ali isto tako i da borci za hrvatsku državnost dobiju svoje ulice što će se raditi u suradnji s građanima Gospića. Što se tiče spomenika, gradonačelnik Gospića posebno je ponosan što je za njegova dosadašnjeg mandata izgrađen spomenik braniteljima na Ljubovu na području općine Udbina koji je izgrađen u najvećoj mjeri gradskim novcem uz sve prepreke i nezainteresiranost lokalnih vlasti u Udbini.

Gradu Gospiću odobrena su bespovratna sredstva od 2,5 milijuna kuna za revitalizaciju i povećanje privlačnosti šume Jasikovac kojoj se želi vratiti stari sjaj kao mjestu gdje su nekada Gospićani provodili slobodno vrijeme u rekreaciji. Iako je dosta toga učinjeno za njegova dosadašnjeg mandata, gradonačelnik Gospića Karlo Starčević želi ubrzati dinamiku projekata. Svemu navedenom treba dodati da je proračun na kraju 2018. godine saniran te da je preostalo još samo oko 3,5 milijuna kuna kreditnih obveza.

Grad za 2019. godinu ima 24.5 milijuna kuna popisanih ugovora, a plan je da se u travnju ove godine potpiše još 19 milijuna kuna dogovorenih investicija. Nakon infrastrukturnih projekata gradonačelnik Starčević fokus namjerava usmjeriti na gospodarsku sliku grada i privlačenje investitora posebnim pogodnostima te otvaranje novih radnih mjesta. Iako je to teška zadaća, s obzirom na to da je tijekom rata i nakon njega na području Gospića uništeno gotovo 10 tisuća radnih mjesta, Starčević je uvjeren da će tijekom ove godine uspjeti otvoriti prva radna mjesta u proizvodnji. U okviru dugoročnog plana razvoja tržišta rada, HSP i Karlo Starčević izradili su i niz mjera i programa za hitnu reformu srednjoškolskog strukovnog obrazovanja i sustava visokog školstva koje će prilagoditi tržištu rada, a pripremljeni su i detaljni projekti za razvoj agroturizma.

Politika čistih ruku i računa

Vođenje grada politikom čistih ruku i računa, a sve za dobrobit svih građana Gospića biti će i dalje smjer kojim će Gospić i Ličko-senjska županija ići na čelu s aktualnim gradonačelnikom i njegovim timom čiji je model upravljanja Gradom postavio gotovo nedostižne standarde ne samo u Ličko-senjskoj županiji nego u cijeloj Hrvatskoj. Spomenimo samo da je Starčević jedini gradonačelnik u Hrvatskoj koji se u svrhu štednje i odgovornog korištenja proračunskog novca odrekao svoje plaće, nema službenog vozača i ne koristi službeni automobil nego svoj privatni i toči gorivo za svoj novac, ne koristi službeni telefon i ukinuo je sve kreditne kartice. Starčević već drugu godinu stipendira 12 studenata svojim novcem, a omogućio je stipendije iz gradskog proračuna za 20 učenika i studenata.

Osim gospodarskih i infrastrukturnih projekata, Starčević vodi računa o tome da se njegovi sugrađani dobro osjećaju u svojem gradu. Posebno je ponosan na raspoloženje Gospićana koji danas dišu slobodnim plućima i koji su se oslobodili straha, što je njegovo obećanje dano još 2013. godine. Vraćanje ponosa svojim sugrađanima Starčević smatra svojim najvećim uspjehom jer smatra da je jedino radostan čovjek sposoban biti kreator i stvaratelj. Briga za svakog stanovnika vidi se i po tome što nakon preuzimanja vlasti u Gradu Gospiću, Starčević nije davao otkaze vodeći se kriterijem da svatko tko radi odgovorno može zadržati svoje radno mjesto, pa čak i oni koji su bili njegovi oštri kritičari. Izravna posljedica istjerivanja dnevne politike iz gradske uprave jest činjenica da su njezini djelatnici danas znatno učinkovitiji. Na čelu ustanova i gradskih tvrtki i među članovima upravnih vijeća i nadzornih odbora danas su mladi stručnjaci i odgovorni ljudi koji kvalitetno obavljaju svoje zadaće i većina ih nije politički aktivna u nijednoj stranci.

Odgovoran odnos prema novcu poreznih obveznika u Gradu Gospiću vidi se i po odluci da se ukine plaćanje režija nekim najmoprimcima iz gradskog proračuna, što je dio Starčevićeve politike ukidanja privilegija pojedincima i kulta nerada iz razdoblja vladavine Darka Milinovića koji polako nestaje iz Gospića. Što se tiče cijene komunalnog doprinosa, oko koje se digla bura u javnosti, Starčević ističe da je on niži na prostoru Grada po m/3 10 kuna nego li ranije i odbacuje optužbe da cijenama tjera mlade obitelji iz Grada s obzirom na to da im je Grad pomogao rasterećenjem za 1.4 milijuna kuna godišnje, ali spreman je za razgovor o ovoj temi, pa ako treba i za veliku korekciju ili ukidanje komunalnih doprinosa.

Neistine koje širi gospodin Milinović su već viđene u zadnjih 15 godina i itekako su postale razumljive građanima Gospića i Ličko-senjske županije – zaključuje po ovoj temi Starčević. 

Osim uspjeha u Gospiću, HSP na čelu s Karlom Starčevićem radi na tome da HSP-u, kao državotvornoj stranci, vrati snagu i na nacionalnoj razini, ulaskom u Sabor ili Europski parlament. Stranka koja je svih ovih godina smetala svima koji ruše hrvatsku državotvornost, bila je meta ubačenih krtica koje su rušile stranku iznutra jer su znali da je HSP jedina politička snaga koja neće dopustiti novu Jugoslaviju ili balkanske integracije. S Karlom Starčevićem na čelu, HSP se oporavlja od svojih izdajnika i rušitelja, a u stranku dolaze kvalitetni ljudi koji će HSP i Hrvatsku izvući iz mulja i depresije u kojoj se sada nalazi. Optimizam daje činjenica da je na čelu stranke čovjek kojemu je životni moto da sreća nije u uzimanju nego u davanju i koji ne želi da nakon isteka mandata o njemu govore kako je mogao, a nije ništa učinio nego kako je dao svoj maksimum.

 

 

Izvor: Sponzorirano | Foto: Facebook stranica Lista br. 5 - nositelj Karlo Starčević - HSP

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close