Hrvatska pobijedila 5:1, Ćorluka dobio crveni karton

Hrvatska nogometna reprezentacija ponovno je navijačima postala iznimno interesantna, što se osjetilo danima prije utakmice s Norveškom. Vladalo je pozitivno ozračje i očekivao se pun stadion, što se i dogodilo.

Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je Norvešku u petom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo sa 5:1. NaMaksimiru su se u strijelce upisali Brozović, Perišić, Olić, Schildenfeld i Pranjić, a loša vijest je crveni karton Vedrana Ćorluke.

Odlična atmosfera

Reprezentacija je ponovno navijačima postala iznimnointeresantna, što se osjetilo danima prije utakmice. Vladalo je pozitivno ozračje i očekivao se pun stadion, što se i dogodilo. Na tribinama je bilo 23.920 gledatelja, što je samo nekoliko stotina manje od kapaciteta Maksimira za ovu utakmicu. Naime, zbog kazne je dio stadiona morao biti zatvoren. Od samog početka navijači su dali podršku Kovačevim izabranicima i gurali ih prema naprijed.

– Krenut ćemo naglo jer želimo zabiti rani gol da dobijemo samopouzdanje i dignemo publiku na noge, najavio je pred samu utakmicu izbornik Niko Kovač, ali to se nije dogodilo.

Norveška je dobro stajala na terenu, brzo su se kretali i dobro zatvarali. Hrvatska je pokušavala, ali teško je pronalazila put do njihova gola. Najaktivniji je bio Brozović, čak tri puta je pucao u prvom dijelu. Prvi puta mu je udarac blokiran, drugi puta je Nyland odlično obranio, a u 30. je bio nemoćan. Olić je dao povratnu za igrača Intera koji odličnim udarcem trese mrežu i dovodi Hrvatsku u vodstvo. Bio je to njegov drugi gol za reprezentaciju, a s tim rezultatom se otišlo na odmor.

Niko Kovač u svlačionici je to još malo posložio, dao igračima pokoji savjet i u nastavku je to izgledalo puno bolje. Već nakon 9 minuta na semaforu je pisalo 2:0,Perišić je odigrao dupli pas s Rakitićem i zabio vrlo lijep gol. Nakon toga utakmica se potpuno otvorila i do kraja smo vidjeli puno toga. Prvo je Olić zabio za 3:0 i postao 13. igrač u povijesti koji je zabijao golove u čak četiri kvalifikacijska ciklusa. Rekord drže Jari Litmanen i Robie Keane, oni su zabijali u pet ciklusa.

U 69. minuti Elyounoussi je izborio kazneni udarac, ali i žuti karton Vedrana Ćorluke.No, nije poštivao nepisano pravilo da igrač koji izbori kazneni udarac ne bude i izvođač pa je promašio. Točnije, pogodio je vratnicu.

“Ivica Olić, Ivica Olić”, odjekivalo je Maksimirom minutu kasnije jer je legendarni napadač izlazio iz igre uz ovacije cijelog stadiona.

Schifin nebeski skok

Samo nekoliko minuta kasnije dogodio se šok, Ćorluka je dobio drugi žuti karton i zbog toga će propustiti susret protiv Italije. Bit će to veliki udarac za Kovača, ali Schildenfeld koji je tada ušao u igru je pokazao da se na njega može računati. Nakon što je Tattey smanjio na 1:3, upravo je Schifo odlično reagirao nakon kornera i vratio utakmicu u mirne vode. Bio mu je to prvi pogodak za Hrvatsku, baš kao i Pranjiću koji je u nadoknadi postavio konačni rezultat.

Hrvatska je nastavila s odličnim rezultatima u kvalifikacijama, nakon pet kola imamo 13 bodova i vodeći smo u skupini. Zabrinuti nas može jedino Mandžukićeva forma jer još nije zabio gol u kvalifikacijama, a i već spomenuti Ćorlukin karton.

>>Tijek utakmice pročitajte OVDJE!

Sastav Hrvatske: Subašić – Srna, Ćorluka, Vida, Pranjić – Brozović, Modrić – Olić (od 70. Kramarić), Rakitić (od 76. Schildenfeld), Perišić – Mandžukić (od 88. Badelj)

Sastav Norveške: Nyland – Linnes, Nordtveit, Forren, Høgli – Skjelbred (od 19. Samuelsen), Tettey, Johansen, Dæhli (Nielsen 0d 61.) – Ødegaard, Elyounoussi (od 80. Abdellaoue)

Tekst: vecernji.hr