
Hoće li ih to pokrenuti i u Lici? SDP postao vodeća stranka u Hrvatskoj
Velika promjena na razini države
Uoči zahuktavanja kampanje za lokalne izbore, veliku promjenu u preferencijama birača donosi RTL Danas u Crodemoskopu za ožujak!
Došlo je do velike promjene na vrhu zbog koje bi se vladajući HDZ, posebno uoči lokalnih izbora, itekako trebao zabrinuti. Naime, HDZ je prvi put u pet godina istisnut s prvog mjesta preferencije birača, javlja RTL.

Doduše, ostao je na oko 26 posto kao prošli mjesec, ali je SDP narastao za čak tri postotna poena. Tako da je sada razlika 0,2 postotna poena. Iako je ovo sfera statističke pogreške, ovakav raspored: SDP-prvi, HDZ-drugi, zadnji smo put vidjeli u ožujku 2020. godine, uoči zatvaranja i karantene zbog Covid krize. Blago je narastao i SDP-ov koalicijski partner u Zagrebu Možemo! koji čvrsto drži treće mjesto.

“Iznad praga od pet posto još je samo MOST, ali naravno sve je drukčije na lokalnim izborima na kojima se za svoje rezultate i mandate ne moraju toliko brinuti stranke koje imaju tek nekoliko postotka podrške – kao primjerice Domovinski pokret i DOMiNO, posebno u Slavoniji, IDS u Istri, kao ni Nezavisna platforma Sjever župana Matije Posavca u Međimurju. Još se na oko jedan posto podrške kreću HSS, HNS i Centar.”, donosi RTL.
Zanimljiva je ovo promjena i u kontekstu promatranja Ličko-senjske županije, jer u njoj SDP tradicionalno bilježi loš rezultat što je očito dovelo i do manje motiviranosti vodstva i članstva. Ako pogledamo službenu Facebook stranicu stranke, zadnja aktivnost vidljiva je prije gotovo godinu dana, dok se čini kako je motivacija za preuzimanje čelnih pozicija u županiji, niska. Hoće li ih ovi rezultati potaknuti da na nadolazeće izbore u Ličko-senjskoj županiji izađu s više očekivanja, pokazat će se u narednim mjesecima.
Istraživački projekt CRO Demoskop agencija Promocija plus za RTL Danas provodi početkom mjeseca na reprezentativnom uzorku od 1.300 ispitanika CATI metodom (telefonski). Uzorak je stratificiran po županijama i veličini naselja, uz kontrolu socio-demografskih obilježja birača. Standardna greška uzorka: ±2,77% (za utvrđivanje rejtinga stranaka ±3,1%) uz razinu pouzdanosti od 95%.
Izvor / Foto: RTL