Vijesti

FOTOGALERIJA Dođi u čudesnu Japodiju – upoznaj sebe!

Aktivnosti udruge Baštinica uvelike su usmjerene na oživljavanje Japodije na prostoru gdje živimo i u nama samima, a tijekom 2022. pokrenula je daljnja istraživanja, otvorenje prve japodske staze, keramičarske radionice Japodija i niz događaja ‘japodskog’ predznaka, kao što je predstavljanje knjige Romana Simića „Iva – do Mjeseca i natrag“ na autentičnoj lokaciji.


Doći u Japodiju, značilo bi ostvarenje životnoga sna, korak nadohvat smisla života, osvješćivanje osobne svrhovitosti u odjeku nečega prastaroga, predačkog, svima zajedničkoga i moćnoga. Eto, tako bi mogla izgledati jedna od turističkih niša današnjice.

Gdje je ta čudesna Japodija? Naravno, u nama. Ali možda ćemo je lakše oživjeti ako dođemo u pravu Japodiju – tamo gdje je davno živio tajanstveni narod Japoda tijekom 1. tisućljeća prije Krista. Njihova postojbina je gorska Hrvatska, točnije krška porječja i doline, pa je i najveća koncentracija japodskih gradina i arheoloških lokaliteta na području Gacke (Arupij, Avendo), Brinja (Monecij), Ogulinsko-plaščanske udoline (Metulum, Terpon), a mogućnosti prekogranične suradnje predstavljaju lokaliteti u Pounju u BIH i Beloj krajini u Sloveniji. Što su to oni znali, a mi danas ne znamo? Kakav su odnos imali prema prirodi, duhovnosti, osobnosti, zajedništvu?

Unatoč solidnoj istraženosti i velikom broju nalaza, Japodi i dalje intrigiraju tajanstvenošću u mnogim područjima života. Ni značajna istraženost, ni zanimljivost kulture, ni neodgonetnute brojne enigme življenja ipak nisu proporcionalno urodile plodom u turističkom sektoru. Japodi su uglavnom svedeni na ime i muzejske artefakte uz prateću priču. Možemo li bolje? Moramo.

Značajni pomaci u predstavljanju japodske priče učinjeni su u Otočcu. Osim odlične priče kustosa u Muzeju Gacke, zadnjih su godina u turističku ponudu uključeni obilazak Japodske pećine u sklopu Hrvatskog centra za potočnu pastrvu i raka (doduše, samo ime, pa predstoji dodatno brendiranje), kostimirani prikaz Japotkinja s tipičnim oblicima nakita (projekt HGK Županijske komore Otočac) i ponuda nakita inspiriranog japodskim nakitom u radionici Elizabete Božičević.

Kulturna udruga za baštinu i stvaralaštvo Baštinica pridružila se naporima oživljavanja Japodije raznim aktivnostima, organiziranjem okruglih stolova u suradnji s HGK na kojima se proširuju spoznaje i educira javnost, a tijekom 2022. provela je dva projekta pod pokroviteljstvom Grada Otočca kojima se dodatno osnažuje japodska priča.

Po prvi put moguće je u Gackoj posjetiti jednu japodsku gradinu (bez pretraživanja opsežne literature i probijanja kroz neprohodno grmlje), a da je obogaćena informativnim tablama i putokazima! Riječ je o slučajno otkrivenoj gradini tijekom uređenja izletišta sa stazama, sjenicama i vidikovcima u privatnoj šumi na brdu (H)Umac. Obilježja gradine (ostatak suhozidnog bedema, terasasti oblik padine i komadići keramike u iskopima) prepoznale su arheologinje Katarina Mužar i Linda Bednjanec tijekom terenskog pregleda u sklopu projekta Baštinice „Arheološka topografija Otočca“. Zanimljivo je da u predaji Otočana nije ostao baš nikakav spomen u narodnoj priči ili legendi na ovo prebivalište Japoda jer je o drugim lokalitetima ipak sačuvano ponešto pripovjedalačkog blaga. Uređena japodska staza nalazi se u Oršanić gaju i na Čalakanovu griču, a najbrže joj se može prići s dvije strane, kroz OPG Oršanić i od Gacke na Rašću. Prva je to označena japodska staza u Hrvatskoj, a osim informacija o načinu života Japoda na postavljenim pločama, sadrži i nekoliko sjenica za meditativan predah i dva vidikovca s neočekivanim pogledom na vijugavu Gacku, Prozorinu, Vinicu itd. Otvorio ju je simboličnim presijecanjem bršljana otočki gradonačelnik Goran Bukovac. Staza je posjetiteljima dostupna tijekom cijele godine.

Duh Japodije prizvan je i keramičarskim radionicama koje je proveo Atelje Janja Gora i edukatori Danijela Pešut i Branko Šupica. Japodska nalazišta obiluju ulomcima keramike, hrana se čuvala i spremala u keramičkim posudama, kuhalo se na keramičkim podlošcima i pod pekama, no ukrašavanju posuđa nije se pridavala tolika važnost kao, primjerice, nakitu. Posude su bile jednostavne i funkcionalne, ornamentika skromna, važno je ono što je unutar posude i ruke koje posudu drže. O tome je sugestivno i nenametljivo polaznicama radionica u Otočcu izlagala Danijela Pešut. U Ateljeu Janja Gora organiziraju različite radionice, a ponuda keramičkih predmeta vrlo je široka.

Danijela Pešut ističe kako su Japodi od samog početka prisutni u radu Ateljea Janja Gora:

Tragali smo za savršenim formama šalica i zdjela, koje bi najprisnije “sjele” u ljudsku ruku i tako služile čovjeku u njegovom svakodnevnom životu, a da istovremeno taj trenutak ispijanja sadržaja postane na neki način mali obred u kojem se (na jednom vrlo finom, suptilnom nivou) spajaju i izmjenjuju energije.  Glina je sama po sebi savršen materijal, sama površina njene strukture odaje to nešto iskonsko, trajno, nepromjenjivo i pouzdano, blisko svakom živom biću. Blagi utori pri rubu šalice koji zaokružuju njezinu “trbušastu” formu, također jednostavni i čisti, sasvim su dovoljan ukras. Inspiracija se nekako sama “spuštala” dok jedan posjet Povijesnom muzeju u Zagrebu nije donio nove spoznaje i otkriće. Naime, naišli smo na “naše” šalice i zdjele, “naše” ukrase i “naše” forme u keramici staroj i više od 3000 godina. Bila je to keramika naših predaka Japoda, izravna, jasna i postojana, koja tada postaje predmetom našeg daljnjeg istraživanja sve do danas i naša vječna inspiracija. Na radionicama u Otočcu polaznice su, nakon kratkog uvoda u tehnike izrade, automatski bile “uzemljene” u drevno znanje i, budeći svaka na svoj način Japodkinju u sebi, iznjedrile pregršt predivnih djela, ali i ideja kako sada to naučeno implementirati u daljnji razvoj japodske priče. U pregršt dosad odrađenih radionica širom naše zemlje pokazalo se da je taj neki duh zajedništva i međusobna podrška u stvaranju koji se rađa među polaznicima upravo učenjem nekih novih-starih vještina ono što nam jako nedostaje u modernom društvu i u sve više tehnološkom načinu življenja. Zbog toga Atelje Janja Gora započinje s novim ciklusom prijenosa starih znanja i vještina projektom „Centar drevnih znanja“, a nedavno održana manifestacija „Dolina bira“ u Plaškom početak je toga novog projekta.“

Polaznice o radionici

Danijela Tonković: „Sudjelujući u ovim radionicama, očekivala sam da ću naučiti ponešto o Japodima, oblikovanju gline i da će biti zanimljivo. Tako je i bilo, ali i više od toga – naime, iznenadilo me je koliko je oblikovanje gline meditativno i koliko taj rad ruku, misleći da oblikuje glinu, ustvari oblikuje našu dušu, izrazito smiruje, balansira i pročišćava. Svakako bih voljela to iskustvo doživjeti opet. Raduje me također mogućnost izlaganja predmeta napravljenih od gline, potencijalnih novih suvenira, u mojoj maloj radionici – poklon galeriji gdje imam izložbeni kutak namijenjen upravo toj svrsi.“

Irena Banić: „Stvarati nešto vlastitim rukama, ostvariti ono što osmisliš prvo u glavi, raditi ono što voliš i uspjeti

Irena Banić

realizirati, najveći je užitak. Glina nudi lakoću oblikovanja, skoro da nema ograičenja u radu s njom, to je kreativni proces koji ne može dosaditi. Keramika nudi dovoljno mogućnosti za eksperimentiranje i za kreativno izražavanje što je za mene fantastičan izazov. Odavno sam se željela okušati u izradi glinenih predmeta na keramičarskom kolu i zato sam se odmah uključila u radionicu Baštinice. Poznavajući rad i pristup Manje Kostelac-Gomerčić i Danijele Pešut, znala sam da će to biti jedno posebno doživljajno iskustvo i bilo je!“

Nataša Janković: „Povijest mi nikad nije bila jača strana. O Japodima sam znala otprilike da je to narod koji je davno naseljavao naše krajeve. Hvala Manji, Danijeli i Branku što su me naučili nešto više. Rad s glinom je prilika koju nitko ne bi trebao propustiti jer osjećaj kada se dodirne i oblikuje taj komad naoko bezlične mase najbliži je mom poimanju povratka sebi… A i izloške u muzejima sad ću gledati drugim očima. Hvala na tome!“

Leonarda Bešenić: „Radionica keramike bila je jedno potpuno neočekivano pozitivno i opuštajuće iskustvo. Kreneš ne očekujući previše, osim dobro i korisno provedenog popodneva, ali ubrzo shvatiš da je rad s glinom puno više od toga. Mislim da se nikad nisam osjećala toliko povezano s kulturom i značajem Japoda kao što sam se osjećala na ovoj radionici i radeći s glinom. Probudi nešto tako iskonsko u tebi i sve što s glinom napraviš, oblikuje se u nešto što ima smisla.“

Elizabeta Božičević

Elizabeta Božičević: „Izuzetno sam zadovoljna organizacijom radionice. Oduševili su me predavači svojom kvalitetnom pripremom, edukacijom i tehnikama koje sam naučila. Atmosfera je bila istinski kreativna. Voljela bih da je radionica mogla trajati dulje. Svakako bih ovakve radionice preporučila svima.“

Rebecca Gomerčić: „Kao studenticu povijesti umjetnosti veseli me svaka ideja likovnog oblikovanja, stvaranja i djelovanja, a radionica Ateljea Janja Gora pružila mi je upravo tu mogućnost da sama stvorim svoje malo glineno djelo, bilo ono “japodskog stila” ili ne, a o Japodima sam čak nešto novo naučila ili, bolje rečeno, dobila pogled na Japode iz neke neakademske, rekla bih narodne, perspektive uz čisti dodir s medijem njihova doba!“

Silvija Vašarević: „Sudjelovanje na keramičarskim radionicama bila je izvrsna prilika za bolje upoznavanje i druženje s divnim ljudima naše male sredine koji u sebi nose veliku kreativnost i smisao za estetiku. Bilo je to zaista izvrsno iskorišteno slobodno vrijeme – za usvajanje novih vještina i rađanje nekih novih ideja.“

Mateja Posavi Došen: „S obzirom da sam uvijek otvorena za stjecanje novih znanja i vještina, a posebno onih koji se tiču rukotvorina, ove su radionice bile izazov koji sam objeručke prihvatila. Očekivala sam puno, a dobila i više od toga. Mogu reći da su otvorile moj stvaralački apetit. Sve bih ponovila, ali i proširila stečeno znanje i izvještila se u radu s glinom. Pod rukama je jako ugodna, a proces oblikovanje jako meditativan. Rad je to koji nudi bezbroj mogućnosti.“

 

 

Foto: PROMO

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close