Ličko-senjska županijaVijestiLokalnaPolitika

Bura promjena u Novalji: Nismo impresionirani niti jednom političkom strankom pa tako ni ličkim HDZ-om

Kandidati Nezavisne liste Bura promjene održali su u ponedjeljak u punoj dvorani hotela Loža u Novalji, predizborni skup na kojem je nositelj liste i gradonačelnik Novalje Ante Dabo predstavio program i kandidate Bure promjena za predstojeće izvanredne izbore za Županijsku skupštinu Ličko-senjske županije koji će se održati 10. ožujka


Kandidate Nezavisne liste Bure promjena i sve nazočne pozdravili su posebni gosti predizbornog skupa, nezavisni gradonačelnik Knina Marko Jelić, nezavisna gradonačelnica Sinja Kristina Križanac, načelnik Općine Plitvička Jezera i treći na listi Bure promjena Ante Kovač te četvrti kandidat na listi, poduzetnik Berislav Gržanić iz Senja.

Načelnik općine Plitvička Jezera Ante Kovač dajući potporu svojim kolegama i kandidatima s Nezavisne liste istaknuo je kako je cilj Bure promjena da i ostali dijelovi Ličko-senjske županije “dostignu Novalju” i pri tome se poslužio uzrečicom u svom stilu: “Sjaši Dado da uzjaši Dabo!”. Naglasio je kako, u skladu s motom kampanje Bure promjena “Korak dalje”, Bura promjena neće nigdje žuriti nego lagano ići prema naprijed u ostvarivanju svojih ciljeva. “Mi ne radimo drugima to što oni rade nama, bilo je nemoralnih ponuda i kršenja zakona, ali mi ne želimo uzvraćati istom mjerom jer smo drukčiji od njih”, naglasio je Kovač.

Ante Kovač s liste Nezavisne liste Bura promjena

 

Gradonačelnik Novalje i nositelj liste Bura promjena Ante Dabo osvrnuo se na aktualna događanja u Županiji i podsjetio na uzroke rušenja proračuna čemu su se nezavisni vijećnici u Županijskoj skupštini protivili. “Večeras smo tu u posljednjem tjednu izvanrednih izbora koje mi nismo htjeli. Uvjeren sam i da ih vi niste htjeli. Mi nezavisni, posebno oni koji smo na svojoj koži iskusili rušenja proračuna iz političkih razloga, bili smo protiv rušenja proračuna jer je to, po nama, neodgovorno ponašanje prema građanima. Naime, kad smo već dobili mandat građana da rješavamo probleme, odlučujemo o predloženim Odlukama i projektima izvršne vlasti onda, neovisno što nitko nema većinu u skupštini, trebali smo naći način kako dijalogom i partnerskim odnosom pronaći prihvatljiv način političkog suživota ili kohabitacije u interesu svih građana”, rekao je Dabo naglasivši kako su u Buri promjena svjesni da je “građanima politike i izbora preko glave” te da “takvo neodgovorno ponašanje koje ima za cilj stvaranje skupštinske većine i dominacije iritira”.

Podsjetio je kako je Bura promjena na izborima prije dvije godine okupljala širu političku platformu koja je na svojoj kandidacijskoj listi imala i važne kandidate iz dviju političkih stranaka, HSP-a i HNS-a. “Nositelj liste bio je današnji gospićki gradonačelnik Karlo Starčević, a kandidat za župana bio je tadašnji predsjednik ličkog HNS-a, gospodin Ernest Petry. Na našu nezavisnu listu oni su išli bez stranačke markice jer je to bio naš jedini uvjet. U međuvremenu oni su se znatno približili ‘novom’ ličkom HDZ- u i aktivno sudjelovali u rušenju županijskog proračuna. To je ključna točka na kojoj smo se razišli”, istaknuo je Dabo dodajući kako spominjući novi HDZ namjerno stavlja u navodnike zato što su to “uglavnom isti ljudi sa starim navikama ili neki čak izvučeni iz naftalina političke prošlosti”.

Njihov je najvažniji politički cilj stjecanje većine i dominacija pod svaku cijenu uz prethodno rušenje i stvaranje krize. U prijevodu, Bura promjena u izborima 2017. bila je politička platforma koja je trebala spriječiti daljnju dominaciju HDZ-a u Lici i u tome smo značajno uspjeli jer osim Novalje i Otočca, HDZ je tada izgubio Gospić i općinu Plitvička jezera”, rekao je Dabo dodajući kako je razlog takvog poraza HDZ-a to što se “stranke koje desetljećima obnašaju vlast, s vremenom postaju same sebi svrha, deformiraju se i postaju bahate a stranački i privatni interes im je važniji od javnog”, poručio je Dabo.

Naglasio je kako su se zbog toga odmaknuli od HDZ-a i pokušali mijenjati stvari kao nezavisni.

“U mnogim stvarima smo uspjeli. Relaksirali smo politički prostor, unijeli u lokalnu zajednicu puno više mirnog dijaloga, međusobnog uvažavanja i poštovanja. Težak je to put, jer okrenuti se protiv svoje dojučerašnje stranke i krenuti sam s nekolicinom hrabrih i čestitih ljudi uzvodno protiv struja nije nimalo jednostavno”, rekao je Dabo.

Poručio je HDZ-u da će “ubuduće u Lici morati naučiti biti korektan partner, a ne veliki gazda kao do sada”, te da “ako za to ne budu spremni morat će u oporbu na popravni”.

Ante Dabo, nositelj liste Nezavisne liste Bura promjena

Nezavisna lista Bura promjena nije impresionirana niti jednom političkom strankom pa tako ni ličkim HDZ-om i osjećamo se potpuno slobodno od svih mogućih političkih pritisaka i ucjena jer nas ne zanima vlast pod svaku cijenu. Upravo u tom smislu smo se bitno odmaknuli od politike HDZ-a kojemu je često vlast pod svaku cijenu najvažniji politički cilj”, istaknuo je Dabo dodajući kako nezavisne ne zanima vlast pod svaku cijenu. “Odmaknuli smo se od politike kojoj je vlast pod svaku cijenu najvažniji politički cilj”, poručio je pred brojnim auditorijem Ante Dabo.

“Mi nezavisni, načelnici i gradonačelnici, županijski i gradski vijećnici, svi zajedno imamo jedan politički cilj: umanjiti dominaciju stranačkog upravljanja lokalnim i regionalnim samoupravama jer nas je upravo njihova politika dovela tu gdje jesmo. Osobno nisam i ne želim biti isključiv. Spreman sam sjesti sa svima koji se žele dogovoriti o konstruktivnoj suradnji u korist vas, naših sugrađana. Nije presudno naginju li oni lijevom ili desnom političkom spektru ako preferiraju dobre i plemenite ciljeve od koristi zajednice. Smatram da nam je svima dosta podjela, vrijeđanja građana ove županije koja ima puno gospodarskih i strukturnih problema, da se što prije okrenemo budućnosti, uzmemo što više EU sredstava koja nam se svakodnevno nude”, naglasio je Dabo spomenuvši kao pozitivan primjer Grad Novalju.

“Grad Novalja ušao je u najveći investicijski ciklus od svog utemeljenja”, rekao je Dabo i naveo brojne primjere:

“U srpnju prošle godine s ministrom zaštite okoliša i generalnim direktorom Hrvatskih voda potpisali smo Ugovor o sufinanciranju EU projekta Poboljšanja vodno-komunalne infrastrukture Aglomeracija Novalja vrijednog 310 milijuna kuna. Prošli smo pet godina mukotrpnog projektiranja i izrade studije izvodljivosti i na kraju smo zaključili ugovor. Prije nekoliko dana otvoren je postupak javne nabave za EU vidljivost i nadzor tog projekta koji košta osam milijuna kuna, a kroz mjesec dana očekujemo otvaranje natječaja za ‘Crvenu knjigu’ to su građevinski radovi, a nakon toga početkom svibnja i ‘žute knjige’, odnosno novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u vrijednosti 10 milijuna eura. Ostatak otoka, a i ostali gradovi i općine naše županije tek sad kreću u izradu projektne dokumentacije i studije izvodljivosti. Znači, mi smo pet godina ispred svih i u Županiji i na otoku. Trenutačno vlastitim novcem i sredstvima EU fondova gradimo Kulturni dom Gvozdenica vrijedan 15 milijuna kuna i Poduzetnički inkubator Ragan u vrijednosti 10,5 milijuna kuna”, istaknuo je Dabo .

Od ostalih projekata spomenuo je kako su početkom veljače krenuli u rekonstrukciju i cjelovito infrastrukturno uređenje ulice Samorašnji put u vrijednosti 7,5 milijuna kuna. U suradnji sa županijskom upravom za ceste započet je projekt uređenja križanja obilaznica i Caskin put s izgradnjom rotora u vrijednosti četiri milijuna kuna.

“U nepunih dva mjeseca ove godine zaprimili smo odluke nadležnih ministarstava o uspješnoj prijavi i dobivanju nova tri EU projekta: dogradnja i proširenje dječjeg vrtiča Carić u vrijednosti devet milijuna kuna, opremanje komunalnom infrastrukturom poduzetničke zone Čiponjac u vrijednosti 12 milijuna kuna i rekonstrukcija i dogradnja zgrade DVD-a Novalja u vrijednosti 7,5 milijuna kuna”, rekao je Dabo dodajući kako se do kraja godine očekuje početak gradnje POS-ovih stanova za stanovnike Novalje koji još nemaju riješeno stambeno pitanje.

Puna dvorana Hotela Loža u Novalji

“Ovo su projekti koji su ili već započeli ili će započeti njihova izgradnja tijekom ove godine. Kad uzmem u obzir puno manje projekte u realizaciji ili onih većih čiju projektnu dokumentaciju već imamo ili je finaliziramo poput kompostane, sortirnice, dovršetak uređenja povijesne jezgre i da ne nabrajam dalje, pomalo me kao gradonačelnika i najodgovornije osobe grada hvata strah kako sve to financirati, a da zadržite stabilnost gradskih financija i već prepoznatu solventnost u servisiranju financijskih obveza grada”, istaknuo je gradonačelnik Novalje i nositelj liste Bura promjena.

Dabo je ukazao na apsurdnost situacije da se, uz sve to što je spomenuo i još brojne manje projekte po gradu i mjesnim odborima, sada ide na izvanredne izbore “koji oduzimaju toliko energije”. “Iz medija vidite kakve su to podjele”, rekao je u upitao “je li doista bilo potrebno mobilizirati cijelu županiju, uzburkati duhove i produbiti podjele samo da bi jedna politička opcija, u ovom slučaju HDZ imao ili kontrolirao većinu u županijskoj skupštini?”. Naglasivši kako on osobno nikada nije svjesno podcjenjivao volju birača Dabo je izrazio uvjerenost da će građani na “ovim izvanrednim izborima reći STOP rušiteljima i palikućama koji svojim političkim apetitima i ambicijama podređuju javne interese i ugrožavanju realizaciju već odobrenih EU projekata Ličko-senjske županije”.

Ukazao je da su posljedice takve politike takve da “sve više ljudi gubi povjerenje u politiku i političare”, štoviše, politika im “se jako zamjerila i ogadila”. “Smatram da ne smijemo ići politički isključivo na dominaciju podjela i dominaciju pojedinih stranaka jer je ostalo malo vremena da uzmemo EU novce i okrenemo se našoj budućnosti, istaknuo je Dabo dodajući kako  “mnogi, nažalost, apstiniraju od izbornog procesa”. S druge strane, “oni koji izlaze na izbore sve više prepoznaju razliku u kvaliteti u korist nezavisnih kandidata i njihovih lista. “Važni su ovo izbori iako nikome nisu trebali i svi smo bili protiv njih. Želimo unijeti mir u županiju i novi pogled na rješavanje problema, a jako ih je puno”, naglasio je.

“Nezavisne liste i njihovi čelni ljudi osuđeni su na korektan i kvalitetan rad za opće dobro, na odabir kvalitetnih ljudi koji upravljaju ili će upravljati javnim resursima zato što oni nemaju stranačku mašineriju sa snažnim alatima kupovanja naklonosti birača. Držim da smo zadnjih godina svojim radom u lokalnim zajednicama gradonačelnik Otočca Stjepan Kostelac i načelnik Općine Plitivička jezera Ante Kovač, pa i kolega Karlo Starčević u Gospiću, promijenili mnoge stvari jer se promijenila politička opcija i neke sinekure su se ukinule. Treba se okrenuti poslu, a ne zadovoljavanju stranačkih apetita.  Stoga, smatram da će nezavisna lista Bura promjena i na ovim izborima polučiti zavidan politički uspjeh koji će pridonijeti bržem i kvalitetnijem razvoju cijele županije”, poručio je Dabo.

Prema njegovim riječima, Nezavisna lista ovoga puta nešto drukčija i politički autentičnija jer, za razliku od prošlih izbora, na njoj nema pripadnika niti jedne političke stranke. “Imamo uistinu nezavisnu listu i nemamo niti jedan imperativ ispred nas u političkom smislu. Za sada smo treća politička opcija u županiji, a glavna politička utakmica vodit će se između dojučerašnjeg lidera ličkog HDZ-a dr. Darka Milinovića i njegovih dojučerašnjih stranačkih kolega iz HDZ-a”, rekao je. Govoreći o “lomu” koji se dogodio HDZ-u, Dabo je rekao kako smatra da je taj lom zapravo dobar, iako je trebalo kohabitirati i završiti mandat u miru,  “jer će se neke stvari pročistiti, a tome će pridonijeti Bura promjena, jer  bura čisti i donosi svježinu”, istaknuo je Dabo.

Prognozirao je kako u županijskoj skupštini ni jedna stranka ili predizborna koalicija neće imati većinu u Županijskoj skupštini te će morati sjesti i tražiti kompromisno rješenje. Smatra kako je to dobro za demokraciju jer su nakon dominacije HDZ-a, došla druga vremena. Uloga Bure promjena u tom kontekstu bit će svakako “konstruktivna i pozitivna, istaknuo je dodajući kako kandidati Bure promjena neće iznevjeriti svoje birače”.

Pozvao je nazočne da glasuju prema savjesti te da potaknu i ostale da izađu na ove izbore koji su “vrlo važni” istaknuvši kako Bura promjena ide Korak dalje te da njezini kandidati neće iznevjeriti svoje birače.

U riječima zahvale na podršci nezavisnim gradonačelnicima Knina i Sinja, Marku Jeliću Kristini Križanac. Dabo je istaknuo kako je Marko Jelić supredsjedatelj Udruge nezavisnih načelnika i gradonačelnika kojih je “2013. bilo 42, a 2017. nas je 94 na razini Hrvatske, a u našoj Udruzi ima  preko 40”.  “Ako političke stranke nastave raditi ovakve lomove bit će nas 200”, istaknuo je dodajući kako u ovom trenutku nezavisni ne mogu puno napraviti na državnoj razini u Hrvatskom saboru jer su “tamo silnice prevelike”. “Možemo ići u svojim sredinama i mislim da će Ličko-senjska županija biti primjer kako nezavisni mogu odigrati pozitivne uloge. Pustimo ratove, okrenimo se budućnosti, to nas iscrpljuje, a prolaze brojni projekti zbog čega nas i Europa ponekad gleda s podsmjehom”, zaključio je nositelj liste Bura promjena Ante Dabo koji je nakon govora predstavio ostalih sedam kandidata Nezavisne liste Bura promjena iz Novalje: Borisa Šuljića Boškinca koji je krenuo u rekonstrukciju renomiranog hotela Boškinac u hotel s pet zvjezdica uz pomoć EU fondova, Sanju Bokur, Goranu Badurina, diplomiranu novinarku, Lucijanu Zubović, Vesnu Šonje Allena, Miru Kolobarića te poduzetnika i obrtnika Zlatka Vidasa Šerifa.

Želiš se uključiti u našu zajednicu i svakodnevno primati poruke s terena te se družiti s Ličankama i Ličanima? Ili si naš/a iz Ličko-senjske, pa odmah postaješ dio dobrog društva? :) Uključi se u Viber zajednicu klikom na linku Lika Club | Najčitanije 🔥

 

Komentari

Komentara


Foto: LIKACLUB, Josip Durdov

Oznake

Povezane objave

Back to top button
Close