Nastavlja se velika avantura koja spaja četiri krajnje geografske točke Hrvatske! Nino Salkić, poznati senjski fotograf i kolega iz naše redakcije portala, s djevojkom Veronikom Petković u srijedu je krenuo iz Senja na put dug 2600 kilometara. Nakon što su u četvrtak osvojili svoj prvi cilj – najzapadniju točku Hrvatske na rtu Savudrija, preko Istre, Gorskog kotara, Pokuplja i Žumberka na red je došla sjeverna Hrvatska.
U svitanje iz kampa u Samoboru zaputili smo se u mjesto Medsave, gdje nas je preko rijeke Save prema Zaprešiću prevezla skela.
Voziti se skelom poseban je doživljaj koji se, nažalost, na sve manje mjesta može iskusiti zbog izgradnje mostova na mjestima gdje su skele obično plovile.
Po dolasku u Zaprešić obilazimo Nove dvore Jelačićeve…
…i livadu pokraj dvorca na kojoj je Jelačić 1855. godine izgradio neogotičku kapelu Sv. Josipa, koja je ujedno i grobnica obitelji Jelačić.
Krivudavom cestom kroz Hrvatsko Zagorje stižemo do naše iduće stanice, Varaždina.
Prvo obilazimo prekrasno varaždinsko groblje. Ovo groblje nije samo počivalište mrtvih, već je i izvanredan primjer spomenika parkovne arhitekture.
Kroz park stižemo do Starog grada Varaždina koji se nalazi na sjeverozapadnom obodu varaždinske
gradske jezgre, a danas je u njoj smješten Gradski muzej Varaždin koji smo također posjetili i oduševili se postavom. U muzeju posjetitelji mogu razgledati sačuvanu baštinu s varaždinskog područja.
Uz laganu šetnju starom gradskom jezgrom naš posjet Varaždinu je došao kraju te smo se zaputili
na našu sljedeću krajnju točku Hrvatske.
Kroz Čakovec i ostala manja mjesta u Međimurju dolazimo do Žabnika, najsjevernije turističke točke Hrvatske.
Žabnik je također poznat zbog plutajućeg mlina na rijeci Muri te zbog prirodnih ljepota koje se nalaze oko njega.
Put nas kroz Međimurje vodi do Podravine, uz put stajemo na akumulacijskom jezeru Dubrava koje je treće po veličini umjetno jezero u Hrvatskoj.
Napokon kroz mnogobrojna naselja Podravine dolazimo do Đurđevca i obilazimo njegovu najveću znamenitost – Đurđevačke peske koji su u narodu poznati pod nazivom “Hrvatska Sahara”.
Đurđevački pesci su zaštićeno botaničko područje, osebujnog staništa s velikim brojem endemskih vrsta, jedinstvene flore i faune te vidljivim oblicima pješčanih dina.
Tumarajući kroz pustinju Đurđevca iz daljine čujemo nevrijeme koje nam je sve bliže te odlučujemo nastaviti putovanje prema Virovitici gdje provodimo noć.
Iduće jutro budi nas lagana kiša te nastavljamo put prema Baranji. Baranja je pretežno nizinski kraj, poznata je po kvalitetnim vinima, a ime dolazi iz slavenske riječi “bara” iz čega se može zaključiti da naziv regije
znači zemlja bara tj. “močvarna zemlja”.
Kroz Baranju, na njenu istočnu stranu, kroz rojeve komaraca stižemo do Kopačeva i poznatog Parka prirode “Kopački rit”, smjestili smo se u malenom kampu i zbog kiše odlučili smo se odmoriti i za danas istražiti okolno područje.
Sutra nas čeka istočna Slavonija, Ilok i najistočnija točka Hrvatske – Rađevac!
Avanturu #4tockehrvatske možete pratiti putem Ninove Facebook stranice Nino Salkić Photography, te Instagram profila ninosalkic.
Partneri i sponzori putovanja su: Suzuki Antares Centar, Sigma, Prizma foto, Fotocom i Duplex grafika, dok je LIKACLUB medijski pokrovitelj ovog događanja. Pratite putovanje Nina i Veronike ekskluzivno na našem portalu!
Foto: Nino Salkić