5 najzanimljivijih arheoloških otkrića 2015. godine
Povijest skriva mnoge tajne, i svako malo neka ispliva. Možda imamo prilično dobru sliku naše evolucije, možemo u detalje rekonstruirati život, primjerice, drevnih Egipćana, ali i dalje brojna otkrića zbunjuju arheologe, povjesničare, antropologe…
Među pet najmisterioznijih otkrića 2015. ima revolucionarnih nalaza, ali i novih mjerenja starih, dobro poznatih lokaliteta poput Stonehengea ili piramida u Gizi.
1. Orikalk
U potonulom brodu uz obalu Sicilije pronađen je neobična slitina bakra i cinka. Obzirom na to da je brod datira u vrijeme drevne Grčke (6.st pne), ovaj oblik mjedi povijesničari su odmah povezali s mitskim orikalkom – čvrstim, izdržljivim metalom kojeg spominje nekoliko antičkih pisaca, uključujući i Platona. Opisuju ga kao iznimno vrijedan metal ( tek nešto manje vrijedan od zlata), crvenkastog odsjaja. Neki tvrde da je u pitanju slitina zlata i bakra, različite vrste mjed i bronce (bakar i kositar, bakar i cink) ili pak da je u pitanju sasvim drugi metal koji je izgubljen. No svi antički pisci su jedinstveni u tome da se izrada pripisuje mitskom potonulom gradu Atlantidi.
2. Volgogradski diskovi
U blizini ruskog Volgograda pronađeno je 15-ak kamenih diskova, promjera i do četiri metra. U tehnikama izrade se tek nadađa, a svrha je nepoznata čak i ljubiteljima NLO-a koji su pronašli diskove te tvrde da su dokaz posjeta izvanzemaljaca. Misle da su stari i milijun godina. Prema njima, neki od diskova dijelom su izrađeni od volframa. Osim što se rabi za projektile ( obzirom da je iznimno težak), obzirom na to da volfram ima najviše talište od svih metla, rabi se i mjestima izloženima visokim temperaturama.
3. Mumija u budističkom kipu
Kineski stručnjaci nisu se osobito iznenadili kada su CT skeniranjem u kipu starom tisuću godina pronašli mumiju redovnika. Prvi jezivi detalj je to što su na mjestima gdje su trebali biti organi bili svici s natpisima. Istraživači su zaključili kako je riječ o Liuquanu, majstoru i voditelju kineske škole meditacije. A to vodi do strašne pozadine priče – tadašnje kineske budističke škole često su prakticirale automumifikaciju – kada su redovnici postili i meditirali do smrti kako bi očivali svoje tijelo.
4. Anomalije u piramidama
Termička skeniranja piramida pokazala neobjašnjive nepravilnosti. Velike razlike između pojedinih blokova od kojih su piramide izgrađene ne mogu se objasniti različitim građevnim materijalima, šupljinama ili strujanjima zraka.
5. Kameni krugovi pustinje Gobi
U kineskoj pustinji Gobi pronađeno je 200 misterioznih kamenih krugova. Izradili su ih ljudi, a stari su, procjenjuje se i do 4500 godina. Različitih su oblika, a neki sadrže i kamenje koje se ne može naći u okolici.
6. Stonehenge
Nova istraživanja pokazuju kako je najpoznatiji engleski spomenik u stvari podignut u Velsu. Procjenjuje se kako su kameni blokovi odvaljeni od stijene i 500 godina prije no što su podignuti.
Tekst: net.hr