Kolumne

Komentar tjedna: Sigurnost

U promišljanju globalne sigurnosti većina teoretičara kao polazište u analizi sigurnosti uzima podjelu na hladnoratovsku sigurnost i sigurnost kakvu smo počeli poimati svršetkom Hladnog rata i promjenom u međunarodnim odnosima koje su se tada dogodile. U literaturi možemo naći mnogo o novim izvorima sigurnosti među kojima se često među prioritetima nalaze etnički sukobi uz ugroze modernoga doba: terorizam, proliferaciju oružja za masovno uništenje, ekološke katastrofe, organizirani kriminal.

Etnički sukobi prvenstveno se događaju unutar jedne države i opasni su za sigurnost stanovništva i države. Oni se razlikuju od hladnoratovskih ugroza sigurnosti baš po tome što za njih nije presudna opasnost od druge države i njezina moć, već sama moć države da se zna nositi sa zahtjevima različitih etničkih skupina unutar države i sposobnošću da svima udijeli prava i obaveze koliko je potrebno. Etnički sukobi postoje otkad postoji čovjek, državni identitet. Svi smo mi pripadnici nekog naroda i razlikujemo se od drugih nacija.

Razlikujemo se po povijesti, kulturi, običajima, jeziku, vjerovanjima. Svemu onome što čini jedan ethnos. Poistovjećivanje sa svojim narodom i državom donijelo je osjećaj identiteta među pojedincima koji su po osobnim značajkama bitno različiti, ali ipak ujedinjeni u istom osjećaju pripadnosti jednom narodu. To je poistovjećivanje, međutim, dovelo i do toga da se pripadnici ostalih nacija razlikuju od naše, posebice kada se radi o manjinama unutar naše države.

Procjene sigurnosti uzimaju u obzir položaj manjina, odnos prema njima i razinu prava i sloboda koja im se daje. Primjeri koji su još uvijek aktualni govore o važnosti položaja manjina u državi i posljedicama koje nosi njihov neravnopravan položaj. Primjere možemo pronaći u našem najbližem susjedstvu: BiH, Srbija. Kosovo. Etnički sukobi koji se tamo događaju nisu problem samo tim državama koje su njima pogođene, već izazov za cijelu regiju. Težinu etničkih sukoba dodatno je posložila globalizacija i razvoj komunikacija.

Globalizacija je dovela do miješanja pripadnika različitih etničkih skupina, sa svojim pozitivnim stranama kao što je upoznavanje drugih kultura i širenje vidika, ali je dovela i do negativnih posljedica; prvenstveno zato što većina postaje svjesna razlika, a manjina uviđa svoj možda neravnopravan položaj.

Zbog toga je odgovornost države da zna uskladiti zahtjeve većine za povlaštenijim položajem i manjine na univerzalna prava koja su zajamčena svim pojedincima, bez obzira na vjeru, rasu, spol, kulturu, položaj itd.

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close