Vijesti

Koliko je otrovna vaša spavaća soba?

Stručnjaci kažu da su spavaće sobe često pune zabrinjavajućih kemikalija i mikroba. Štoviše, tijekom spavanja, tijelo se prebacuje u stanje oporavka i odmora, te mu se spušta imunitet, što znači da su tad tijela najizloženija bolestima, piše 24sata


Prašina iz madraca puna kemikalija 

Svaki madrac dolazi s etiketom na kojoj je garancija za zaštitu od vatre (zapaljenja). Tretman kemikalijama koji madrac prolazi kako ne bi bio zapaljiv ili pomoću kojeg se sprječava rast gljivica, uključuje niz kemikalija koje ugrožavaju zdravlje, od kojih su neke čak i kancerogene.

“Te kemikalije se korištenjem kreveta lako prenesu i spoje s prašinom u vašoj sobi, koju potom udišete. Još ne znamo koje su dugoročne posljedice”, izjavio je David Gale iz eko-arhitektonske tvrtke Gale & Snowden koja se bavi ekološki održivom gradnjom okoliša.

Najbolja obrana je često usisavati i prati madrac te redovno čistiti prašini i često zračiti.

Za astmu možete okriviti tepihe

“Korištenje tepiha u domu je povezano s povećanom razinom prašine, alergena i mikroorganizama, a povezano je i s povećanim rizikom od niza zdravstvenih stanja, poput astme”, piše u zaključku istraživanja provedenog prošle godine.

Najveći krivci oboljenja dišnog sustava su grinje, osobito njihov izmet, koji može uzrokovati alergijske reakcije. Drveni podovi su uvijek bolji izbor od tepiha, ali ako inzistirate na mekanom tepihu u spavaćoj sobi, trebate ga redovito usisavati.

“Što imate jaču alergiju to ćete češće morati usisavati. Ako treba, usisavajte i svaki dan ako to znači da ćete biti boljeg zdravstvenog stanja. A ako imate kućnog ljubimca, treba najmanje jednom godišnje profesionalno parom očistiti tepihe, ako ne i više puta”, kaže dr. Lisa Ackerley iz TheHygiene Doctor.co.uk.

Gljivice rastu u jastucima

Spremni ste na odmor? Jedva čekate spustiti glavu na jastuk? Sigurno bi dobro razmislili o tome kad bi vam netko rekao da u krevetu imate društvo u obliku gljivica koje se brzo razvijaju u ovakvom okolišu.

“Tipični korišteni jastuk sadrži jako veliku količinu različitih vrsta gljivica, koje imaju veliki utjecaj na zdravlje ljudi, a pogotovo na one koji imaju astmu ili sinusitis”, upozorava istraživanje provedeno na Sveučilištu u Manchesteru.

Stari jastuci i popluni također mogu utjecati na pojavu akni, prištića i drugih upala kože.

Kako biste umanjili rast gljivica, mokru kosu dobro osušite prije spavanja, prozračite jastuke i poplune barem jednom tjedno na suncu i mijenjajte jastuke svake dvije godine.

Žarulje koje uzrokuju oštećenje kože

Koristite energetski učinkovite fluorescentne žarulje u spavaćoj sobi? Takve žarulje vas mogu noću držati budnima i naštetiti vašoj koži. Istraživanje objavljeno u Britanskom magazinu za dermatologiju (British Journal of Dermatology) pokazalo je da štedne žarulje poznate kao kompaktne fluorescentne žarulje (CFLs) emitiraju ultraljubičasto svjetlo koje može uzrokovati oštećenje kože i crvenilo.

David Gale, suosnivač Udruge za ekoodrživu izgradnju, grupe kojoj je cilj poboljšati zdravlje životnih prostora, kaže da ove žarulje ponekad neprimjetno trepere što može uzrokovati glavobolje.

A budući da fluorescentne žarulje emitiraju plavo svjetlo, mogu potaknuti i nesanicu kod ljudi.

“Predvečer, ljudsko tijelo je naviklo na svjetlo u toplom, crvenom spektru, boji zalaska sunca. Crveni spektar potiče stvaranje melatonina, hormona spavanja, koji uzrokuje pospanost. S druge strane, plavo svjetlo je u spektru boja koje je ljudsko tijelo naviknuto dobivati oko podneva”, objašnjava Gale.

Više na 24sata

 

Foto: pexels

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close