Vijesti

I Hrvatska će maloljetnicima zabraniti upotrebu solarija

Američka FDA ograničava upotrebu solarija, a to isto predlaže i Povjerenstvo pri Ministarstvu zdravlja.


– Mlađima od 18 godina zabraniti sunčanje u solariju, a starijima dopustiti samo uz njihov potpisani informirani pristanak kako su upoznati i svjesni svih rizika za zdravlje – posljednji je to prijedlog pravila za umjetno sunčanje koji dolazi iz Američke agencije za hranu i lijekove (FDA). Sljedećih 90 dana slijedi javna rasprava o tim prijedlozima, a slični su u pripremi i u Hrvatskoj. Naime, Povjerenstvo za zaštitu od neionizirajućeg zračenja, koje je osnovano pri Ministarstvu zdravlja, također predlaže zabranu solarija za maloljetne osobe.

Potvrdila nam je to i prof. dr.sc. Mirna Šitum navodeći da Povjerenstvo inzistira da se prema Saboru ide upravo sa zakonskim prijedlogom koji će zabraniti korištenje solarija mlađima od 18 godina. U tome, dodala je ova uspješna liječnica, imaju podršku i Referentnog centra za melanom i Hrvatskog dermatološkog društva.

Upozorenje na solariju

Razlog za ovakvu inicijativu u nas, a i za američke restrikcije, jesu upravo posljedice solarija za zdravlje o kojima se godinama priča, nagađa, ali i koje se uglavnom ignoriraju. Preplanuli ten “obveza” je u mnogim pa tako i u našoj kulturi gdje se, posebice uoči ljetnih mjeseci i kratkih rukava, ide malo “popraviti ten” pod umjetne lampe. Pojaviti se na plaži “bijelih nogu” mnogi bi valjda i zakonom kažnjavali, a još jedan od takozvanih argumenata jest i to da je sve ono što ne valja na tijelu podnošljivije kad se malo potamni. Uz specijalizirane salone za sunčanje, s uređajima različite jačine te dodacima za potamnjivanje, solariji su dostupni i u kozmetičkim salonima, fitness i wellness centrima, salonima za masažu…

– Američka agencija za hranu i lijekove želi da potrošači znaju kako je UV zračenje u solarijima ozbiljan rizik za zdravlje. U nedavnom izvješću Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC) koja djeluje pod Svjetskom zdravstvenom organizacijom zaključeno je da su solariji opasniji no što se dosad smatralo. Izlaganje UV zrakama može izazvati rak kože, opekline, preuranjeno starenje kože i oštećenje očiju – objašnjeno je iz Agencije koja je još lani tražila da deklaracije na uređajima za solarije nose upozorenje za mlađe od 18 godina te da se posebna upozorenja stave i u promo materijale za umjetno sunčanje. Međutim, nakon izvješća IARC-a otišli su korak dalje u prijedlozima, a upravo je iz te agencije Svjetske zdravstvene organizacije još 2009. godine stiglo upozorenje na opasnost solarija. Naime, tada su u IARC-u sunčanje u solariju klasificirali u najvišu skupinu rizika za rak i sada je ta činjenica nedvojbena. Uz takvu klasifikaciju solarija uslijedio je niz drugih istraživanja. Tako je Američka akademija za dermatologiju objavila da ljudi koji se sunčaju u solariju imaju 59 posto veći rizik da razviju melanom od onih koji solarij ne koriste. Nadalje, američki Centar za kontrolu bolesti i prevenciju upozorava da oko tri tisuće hitnih medicinskih slučajeva godišnje čine ozljede povezane sa solarijem, ali i da u Americi godišnje pod “umjetno sunce” odlazi oko 1,6 milijuna maloljetnika. Upravo je to populacija koju ovakvim prijedlogom žele zaštititi, dok na one punoljetne namjeravaju utjecati nabrojenim mogućim posljedicama za njihovo zdravlje koje će morati pročitati i potpisati prije samog “sunčanja”. Takav informirani pristanak, poput onog prije anestezije, kad potpisujemo da smo svjesni svih rizika, u Americi će svatko tko želi u solarij morati ponovno potpisivati svakih šest mjeseci. Potezi su to kojima se nastoji javnost upozoriti na to da je rak kože jedina vrsta raka u porastu te da je sunčanje u solarijima opasno. Dok je učestalost svih drugih vrsta raka na istoj razini ili u opadanju, broj oboljelih od raka kože i melanoma u Americi godišnje raste tri posto a dio uzroka pripisuje se upravo izlaganju u solariju.

Veća sigurnost uređaja

Od melanoma je u Hrvatskoj, prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u 2013. godini oboljelo 278 muškaraca i 246 žena, što je po tri posto ukupno oboljelih od bolesti raka. Melanom je uz rak testisa i štitnjače najčešći rak kod muškaraca u dobi od 30 do 39 godina, kažu isti ti podaci, dok brojke Svjetske zdravstvene organizacije upozoravaju i da godišnje u svijetu od nekog oblika zloćudnog tumora kože oboli između dva i tri milijuna ljudi.

Sve te brojke mnoge još uvijek nisu razuvjerile da dvaput razmisle prije no što se upute po preplanulu put, zbog čega su u Američkoj agenciji za hranu i lijekove, osim zabrane i formulara za one punoljetne, odlučili novim pravilima utjecati i na ponašanje proizvođača solarija te onih koji ih nude na tržištu. Konkretno, oni će morati postaviti upozorenje o opasnostima solarija na samom uređaju, potom, solarij će morati imati takozvani “gumb za paniku” koji će omogućiti da se u slučaju kakve hitnosti uređaj sam isključi. Usto, kako bi se povećala sigurnost samih solarija, bit će obvezna posebna oprema koja će ograničiti količinu svjetla što prolazi kroz zaštitu za oči te će vlasnici solarija, ako žele “pojačati” snagu uređaja, morati prije toga dobiti certifikat Agencije.


 

Tekst: znanost.geek.hr

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close