Hrvatska reprezentacija u trail trčanju uspješna na svjetskom prvenstvu

Svjetsko prvenstvo u trailu ove je godine održano u Španjolskoj, na stazama planinskog masiva parka prirode Penyagolosa, u blizini Valencije.

Hrvatska reprezentacija našla se na popisu 50-ak nacionalnih timova, koji su došli sa svih 7 (sedam) kontinenata. Bio je ovo treći nastup naše trail reprezentacije na velikim natjecanjima, a nastupilo je 5 (pet) trkačica i 8 (trkača).

Članovi reprezentacije svjedočili su odličnoj organizaciji, počevši od prihvata gostiju, ceremonije otvorenja, provedbi utrke, proglašenja te samog zatvaranja prvenstva.

Utrku svjetskog prvenstva startalo su 332 natjecatelja, od čega je utrku završilo 263, a 5 (pet) trkača nije stiglo u zadanom vremenskom limitu. Brojka od 64 odustala natjecatelja dovoljno govori o težini same utrke. Izuzetno težak teren, na pojedinim dijelovima i opasan i teški vremenski uvjeti za trčanje doprinijeli su dodatnoj iscrpljenosti natjecatelja, pa je za dovršetak utrke bila potrebna vrlo dobra psihofizička pripremljenost i koncentracija.

Članovi hrvatske reprezentacije uspješno su završili utrku, uz samo dva odustajanja, pa je s dovoljnim brojem trkača nacionalni tim ušao u timski poredak i u ženskoj i u muškoj kategoriji. Veliki je to uspjeh za naše natjecatelje i reprezentaciju, obzirom da smo već na trećem natjecanju uspjeli ostvariti poredak u obje kategorije. U ženskoj kategoriji samo su 23 nacionalna tima uspjela ući u ukupni poredak, dok se kod muškaraca taj broj popeo na 34 nacionalna tima. Koliki je uspjeh naše reprezentacije dovoljno govori podatak da je ove godine samo 21 nacionalni savezi uspio imati plasman u obje kategorije.

U pojedinačnoj kategoriji naslov svjetskog prvaka obranio je Španjolac Luis alberto Hernandez, ispred sunarodnjaka Cristofera Clementea, dok je broncu osvojio Jonathan Albon (UK). U ženskoj pojedinačnoj kategoriji iznenađujuće je pobijedila Ragna Debats iz Nizozemske, ispred Laie Canes (ESP) i Clair Mougel (FRA).

Ovo je najbolje organizirano svjetsko prvenstvo dosad, a i definitivno kvalitativno najjače dosad. Staza je bila iznimno zahtjevna uz vrlo skučene vremenske limite za ovakav tip staze i ja sam presretan što je velika većina nas završilo utrku u vremenskom limitu. Da nisam ove godine po prvi put završio stomajlericu na Istri, možda bih mogao u nešto kraćem vremenu završiti utrku, šteta je da su se dogodile te situacije s Kruljcovom probavom i Matijinom išijasom, siguran sam da bi rezultati bili puno bolji, Ali ja mislim da generalno iz godine u godinu napredujemo, vidi se veliki napredak i može se reći da smo ispunili očekivanja – ističe Josip Stipčević.

U timskom poretku Španjolcu su iskoristili prednost domaćeg terena i dominantno osvojili prva mjesta u obje kategorije. U muškoj konkurenciji  osvojili su prvo mjesto s prednošću od ukupno 23:58 minuta ispred tima Ujedinjenog kraljevstva, a s velikih 59:44 minute prednosti  ispred tima Francuske. Španjolske trkačice bile su brže od drugoplasiranih Francuskinja 32:04 minuta i 56:15 minuta ispred trećeplasiranih Amerikanki.

Naša reprezentacija zauzela je 23. mjesto u ženskoj kategoriji, a 31. u muškoj.

Jelena Brezak: Ovo mi je dosad bila tehnički najteža utrka i potpuno neusporediva s utrkom Svjetskog prvenstva lani. Nije to samo moj dojam već su i ostali timovi zaključili da je staza iznimno teška. Time limiti su bili dosta tijesni, pogotovo za ženski dio, a teren možemo usporediti s našim otocima, kamenjar bez hlada s izrazito teškom podlogom koji je rezultirao mnogobrojnim padovima. Zadovoljna sam što sam uspjela završiti utrku, a sljedeća akcija je put na SP u planinskom trčanju na duge staze u Poljskoj – kaže Jelena Brezak.