Vijesti

5 savjeta uz koje će djeca imati ljepše školske praznike

Tijekom ljetnih školskih praznika i djeca i roditelji vole se malo opustiti. Djeca su jedva dočekala zasluženi odmor, a i roditelji nerijetko smatraju da ih sada trebaju pustiti na miru i dopustiti im da svoje slobodne dane provode kako god žele, piše Zadovoljna


Međutim, djeci su čak i tijekom školskih praznika potrebne granice. Dakako, sve će biti daleko opuštenije nego kada su u to uključene nastavne i izvannastavne obveze, no trebali bi usvojiti određene navike. U suprotnom će se povratak u školske klupe i nošenje s velikom količinom obveza pretvoriti u loše iskustvo, kako za dijete, tako i za roditelja.

I uz sve ove savjete koje bi trebalo uklopiti u ljetnu svakodnevicu, djeci će još uvijek ostati mnogo vremena da rade ono što najviše vole i da se druže s prijateljima.

Evo što možete napraviti kako bi djeca imala zdravo i nezaboravno ljeto:

1. Uživajte u zajedničkim usporenim jutrima

Godišnji odmor osim vikenda jedina je prilika u kojoj možete zaista uživati u jutrima sa svojom djecom. Nema gužve u kupaonici, uspaničene pripreme doručka, razvoženja do škole i slično. Usporite, odspavajte dva-tri sata dulje, a potom zajedno pripremite doručak po želji. Nastojte razgovarati s djetetom, upitati ga o planovima koje ima za taj dan, kako prolazi vrijeme na radionici koju pohađa i slično.

Dijete treba osjetiti dodir trave, kore drveta, kamenčića, imati interakciju sa životinjama i općenito s vanjskim svijetom kako bi se moglo pravilno razvijati. To ne dobiva s ekrana i zato mu morate ograničiti vrijeme provedeno u virtualnom svijetu.

Međutim, kako se kolovoz bude primicao svome kraju, nastojte dijete probuditi ranije i polako ga pripremati za školski ritam jer će inače prvog tjedna rujna vrlo teško funkcionirati.

2. Zadajte mu kućanske poslove

Iako su neki roditelji skeptični kada je riječ o zadavanju zadataka djeci vezanim za obavljanje kućanskih poslova, to ima višestruke koristi. Ne samo da će djeci biti manje dosadno, nego će to imati blagotvorni utjecaj i na njihovu osobnost. Naime, obavljanje zadataka koje ste im povjerili pridonosi njihovoj odgovornosti i samostalnosti.

Dakako, pritom pripazite na to da im date zadatke koji su u skladu s njihovom dobi. Primjerice, prvašići mogu brisati prašinu, osušiti suđe, pospremiti svoje igračke i slično, dok djeca koja su navršila deset i više godina mogu prionuti i na prve korake u kuhanju, dakako, obvezno uz vaš nadzor. Mogu oprati salatu, pripremiti stol, raditi smjestu za kolače s vama i slično. Ljetni dani bit će im ispunjeniji.

3. Ograničite vrijeme pred ekranom

Da bi dijete razvilo svoje psihomotoričke sposobnosti, nužni su mu poticaji iz stvarnog svijeta, ne oni s ekrana. Iako danas nije rijetkost da roditelji već i bebi daju tablet ili mobitel kako bi je barem na kratko okupirali nečime, nastojte to izbjegavati, neovisno o dobi djeteta i koliko god to bilo primamljivo. Pokoja edukativna igra ili edukativni animirani film sasvim je u redu, no dijete treba osjetiti dodir trave, kore drveta, kamenčića, imati interakciju sa životinjama i općenito s vanjskim svijetom kako bi se moglo pravilno razvijati. To ne prestaje ni u školskoj dobi i zato morate svome školarcu ograničiti vrijeme pred ekranom, uključujući i mobitel.

Više na Zadovoljna

 

Foto: pexels

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close