Turizam

10 najstrože čuvanih područja na svijetu

Postoje mjesta na ovome svijetu zbog kojih se troše milijuni dolara dnevno, kako bi ostala potpuno nepristupačna ostatku stanovništva na Zemlji. Nije riječ o teorijama zavjere, već o poznatim lokacijama koje su su najstrože čuvana područja na svijetu.


Iza većine stoje organizacije ili vlade pojedinih zemalja. Krenimo od posljednje.

10. Trezor Scijentološke crkve, u spilji pustinje u Novom Meksiku

Unutar spilje nalaze se kovčezi od titanija i zlatni diskovi na kojima su zapisani osnovni zakoni Scientološke religije. Spilja je izgrađena da izdrži eksploziju hidrogenske bombe, a ulaz štite čelična vrata koja teže 32267 kilograma.

Pristup lokaciji imaju samo scijentološke vođe. Na ulazu se nalaze i naoružani čuvari.

9. Bunker Pionen

Bunker Pionen u vlasništvu je švedskog internetskog dobavljača Banhof. Serveri su pohranjeni u nuklearnom bunkeru, koji je uklesan u planinu, u blizini Stockholma.

Ulaz u tunel zaštićen je 40 centimetara debelim vratima, a do glavne prostorije vodi dugačak hodnik. Kompleks se nalazi oko 30 metara ispod zemlje.

8. Vatikanski arhivi

Nalaze se u Vatikanu, a okružuje ih niz teorija o tome što se u njemu, zapravo, nalazi. Arhive 24 sata dnevno čuvaju pripadnici Švicarske garde.

Navodno, police arhiva u Vatikanu dugačke su oko 18 kilometara. Na tim se policama nalaze dokumenti o povijesti Crkve, koji sežu daleko u prošlost, čak do 8. stoljeća.

Unatoč najavama kako će Arhivi u potpunosti biti dostupni javnosti, veliki dio još uvijek nije dostupan, a mnogi smatraju da je to zato što se u njima kriju Evanđelja koja su u suprotnosti s Biblijom.

7. Trezor KFC-a

Nalazi se u Louisvilleu, u Kentuckyu, u SAD-u. U njemu se čuva tajni recept za pripremu piletine, a koji se sastoji od 11 začina. Trezor je 2009. godine moderniziran, a recept je, za vrijeme radova, čuvan na nepoznatoj lokaciji.

Trezor i tajni recept svakodnevno nadgledaju čuvari, postavljeni su detektori pokreta i nadzorne kamere.

6. Antverpenski centralni trezor za dijamante

Belgijski trezor za dijamante poznat je u svijetu po svojoj neprobojnosti. U njemu je pohranjeno 70 posto dijamanata svijeta. Trezor je opremljen detektorima topline, magnetskim poljima, bravom s oko milijun mogućih brojčanih kombijacija za otključavanje. Sadrži čak i doplerov radar.

Vrata su teška 3 tone i potpuno su čelična. Unatoč osiguranju, 2003. godine u njega su uspjeli provaliti talijanski lopovi. Uspjeli su zaobići sve sigurnosne mjere i ukrasti 100 milijuna dolara vrijednih dijamanata.

5. Banka sjemena

Svalbardsko globalno skladište sjemena je projekt Svjetske zaklade za raznolikost usjeva za dugotrajno skladištenje sjemenja kulturnih biljaka na otoku Svalbardu.

Svrha je zaštita vrsta, sorti raznolikosti biljaka za ratarstvo. Nalazi se u blizini sela Longyearbyen na norveškim otoku Svalbard.

Do 4,5 milijuna uzoraka sjemena (jedan uzorak sadrži 500 sjemena, odgovara za 2,25 milijarde sjemena) trebalo bi biti pohranjeno u bunkeru, koji se prati bez osoblja na licu mjesta, stoji u Wikipediji.

 4. Fort Knox

U toj se utvrdi još od 1937. pohranjuju zalihe zlata i srebra u SAD-u. Osim stotine tisuća tona zlata i srebra, tu su pohranjeni i neki od najvažnijih povijesnih dokumenata te zemlje.

Trezor je okružen sa 1,2 metara debelim granitnim zidom. Čuva ga vojska. Trezor ima 22 tone teška čelična neprobojna vrata. Za otključavanje ovog trezora potrebno je čak 10 osoba koje istovremeno ukucavaju šifre.

Navodno, trezor u Fort Knoxu može izdržati i direktni udar atomske bombe.

3. ADX kaznionica za muškarce

Ovo se kaznionica nalazi u Coloradu. To je zatvorsko postrojenje s najstrožim mjerama sigurnosti u cijelom SAD-u. S

vakodnevno ga nadziru zatvorski čuvari, posebno dresirani psi, okružen je bodljikavom žicom. Opremljen je sustavom lasera koji detektiraju i najmanji pokret, a u slučaju pokušaja bijega, aktivira se automatsko zatvaranje svih vrata svih ćelija u ovoj kaznionici.

2. Područje 51

Vojna baza smještena u južnom dijelu zapadne Nevade u Sjedinjenim Američkim Državama (130 kilometara sjeverozapadno od Las Vegasa). Glavna svrha baze je razvijanje i testiranje eksperimentalnih vojnih zrakoplova i naoružanja.

Baza još koristi nazive Dreamland, Paradise Ranch, a u novije vrijeme i Zračna luka Homey.

Iznad Područja zabranjen je zračni promet. Velika tajnosti oko ove baze čije postojanje je dugo negirala i američka vlada, dovela je do teorija o neidentificiranom letećem objektu (NLO) sakrivenom u bazi.

1. Federalne rezerve u New Yorku

Banka federalnih rezervi u New Yorku samo je jedna od ukupno 12 federalnih banaka SAD-a. Nalazi se na adresi Liberty 33, a trezor je smješten 24 metara ispod zemlje.

U njemu se nalazi najveća zaliha zlata na svijetu, koja je procijenjena na 203, 3 milijarde dolara. Trezor je zaštićen višeslojnim sustavom čeličnih vrata.

Zadnja vrata u tom nizu teže 90 tona. Cijela je konstrukcija ojačana čeličnim zidovima. Sve što se u trezoru događa nadgleda se 24 sata, uz pomoć sustava nadzornih kamera


Tekst: net.hr

Foto: Wikimedia Commons

 

 

likaclub icon Čitaj najbolje ličke vijesti. Skini aplikaciju Lika app.


Oznake
Back to top button
Close